حقایقی دربارهٔ یادگیری زبان دوم

کودکان می‌توانند هم‌زمان مکالمه با بیش از یک زبان را یاد بگیرند. دو زبانه بودن برای کودکان مزایای زیادی دارد؛ از جمله داشتن دایرهٔ واژگانی گسترده‌تر، داشتن مهارت سوادآموزی بهتر، توانایی طبقه‌بندی كلمات، مهارت بهتر در حل مسئله و حتی گوش دادن و برقراری ارتباط با دیگران. صحبت کردن به دو زبان دقیقاً مانند یادگیری هر مهارت دیگری است. پس برای تسلط بر آن به تمرین نیاز دارید.

بعضی اوقات کودکان می‌توانند به راحتی با هر دو زبان صحبت کنند یا ممکن است با یکی از آنها بهتر حرف بزنند؛ زبان غالب آنها. با گذشت زمان، زبان غالب می‌تواند تغییر کند؛ برای مثال، معمولاً کودکانی که در خانه به یک زبان صحبت می‌کنند، به محض رفتن به کلاس، زبان غالب خود را به زبانی که در مدرسه به آنها می‌آموزند، تغییر می‌دهند.

برخی از افراد معتقدند كه یادگیری زبان دوم می‌تواند سبب گیج شدن کودک یا مانع از رشد زبانی آنها شود. اصلاً این‌طور نیست! در واقع، هنگام مقایسهٔ بچه‌هایی که یک یا دو زبان را می‌آموزند، بیشتر مراحل مهم رشد زبانی در مغز آنها هم‌زمان رخ می‌دهند. مانند سایر کودکان کوچک، بیشتر کودکان دوزبانه اولین کلمات خود را تا زمانی که یک‌ساله شوند، بیان می‌کنند. در دو سالگی، آنها می‌توانند از عبارات دو کلمه‌ای استفاده ‌کنند.

وقتی کودک دچار اختلال گفتاری یا زبانی است، این اختلال در یادگیری هر دو زبان دیده می‌شود و دلیل آن یادگیری زبان دیگر نیست و آموزش زبان دوم به کودک نیز باعث بدتر شدن این اختلالات نمی‌شوند. برای کودکان دو زبانه، آمیختن قوانین دستورزبان با هم یا استفاده از کلمات هردو زبان در یک جمله امری عادی است. این قسمتی عادی از ویژگی‌های دو زبانه بودن است و فقط به این معنی است که فهمیدن اینکه آنها چه می‌گویند برای دیگران دشوارتر است.

اگر فرزند شما در حال یادگیری دو زبان است، صبور باشید و مطمئن شوید که او تمرین‌های زیادی انجام می‌دهند. همچنین در تشویق کردن آنها برای ادامه دادن این مسیر ثابت‌قدم باشید. شما باید با کودک خود به زبان غالب صحبت کنید تا بتوانید الگویی عالی برای او باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟