ورزش جدا از بالا بردن سطح انرژی، کمک به ثبات نوسانات خلقی حاملگی و شفافیت ذهن، در واقع می‌تواند به زایمان شما نیز کمک کند. خبر خوب این است که شما می‌توانید از این مزیت استفاده کنید چه دوست‌دار تناسب اندام باشید و چه حتی یک کفش مخصوص دویدن نداشته باشید. شما می‌توانید نه ماه آینده را با توجه به شرایط جسمی خود به‌آرامی تمرین کنید و با رسیدن زمان تولد  کودک خود از مزایای آن بهره‌مند شوید.

شاید از قبل نمی‌دانستید یا تصور نمی‌کردید ولی باید بدانید که زایمان کردن کار سختی است. خانم‌های بارداری که فرم بدنی خوب و ماهیچه‌هایی قوی دارند، معمولاً مدت زمان کوتاه‌تر و به شیوهٔ آسان‌تری ورزش می‌کنند. ورزش و یک سبک زندگی فعال مقاومت شما را دائماً به چالش می‌کشد و بهبود می‌بخشد و بدون اینکه شما بدانید، شما را برای برخی از فشارهای جسمی در آینده آماده می‌کند. اگر روی عضلات بدن خود کار می‌کنید می‌توانید به میزان قابل‌توجهی خطر پارگی عضله و عوارض ناشی از زایمان را کاهش دهید. نظریهٔ رایج این است که اگر می‌توانید به طور ارادی عضلات کف لگن را شل کنید (اگر آنها به اندازهٔ کافی قوی باشند) می‌توانید تولد کودک را آسان‌تر کنید.

چندین تمرین کلیدی وجود دارد که می‌توانید در تمرین‌های خود ادغام کنید و بیشترین استفاده را از آنها ببرید:

  • اسکوات(حرکتی است که تمام بدن از جمله پاها، شکم، بخش پایینی کمر و شانه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد.)
  • کشش گربه / گاو (روی دست‌ها و زانوها، پشت خود را قوس دهید و به سمت بالا نگاه کنید، سپس پشت خود را منحنی کنید و به دپایین نگاه کنید)
  • پروانه نشسته (هنگام نشستن کف پاهایتان را لمس کنید)
  • در حالی که کمر خود را به دیوار فشار داده‌اید، روی هوا بنشینید.
  • تمرینات کگل (تقویت عضلات کف لگن)
  • کلاس‌های یوگا را به صورت مرتب دنبال کنید.

بیشتر این تمرینات برای تقویت عضلات کف لگن است که از راست روده، واژن، مثانه و مجرای ادراری پشتیبانی می‌کنند. با تقویت این عضلات، بدن خود را برای تولد نوزاد آماده می‌کنید و ممکن است از نشت ادرار در دوران بارداری و بعد از آن جلوگیری کنید. اهمیت توالی‌ انجام تمرین‌های یوگا، در آموزش به شما برای کنترل تنفس و یادگیری برخی از روش‌های کنترل درد است که با انجام آنها، استقامت و تمرکز ذهنی شما در هنگام تولد باعث شگفتی‌تان می‌شود.

یک بار امتحان کنید و این تمرینات ساده را در برنامهٔ تمرینی خود بگنجانید. ذهن و بدن خود را برای استقبال از کودک، بدون انجام دادن اقداماتی که بعداً فکر کنید می‌توانستید از به وجود آمدن آنها جلوگیری کنید، آماده کنید و لذت بردن از این روند را فراموش نکنید.