Essential oils during pregnancy: Which ones are helpful and safe?

روغن‌های ضروری در دوران بارداری: کدام‌یک مفید و بی‌خطرند؟

روغن‌هایی که استفاده از آنها در دوران بارداری ضروری است، عصاره‌هایی مایع از ترکیبات معطرند که از گیاهان استخراج می‌شوند. آنها از قسمت‌های مختلف گیاه مانند پوست، توت، گل، برگ، رزین یا دانه‌ها گرفته می‌شوند. سوابق استفادهٔ درمانی از این روغن‌ها از اوایل قرن ۱۰ وجود دارد و ما در طول تاریخ به اشکال مختلف و با کاربردهای گسترده‌ای استفاده از این روغن‌ها را در درمان درد عضلات، رگ به رگ شدن، درمان ضایعات کوچک پوستی یا گزش حشرات تا به امروز ادامه داده‌ایم. احتمالاً شما در مورد استفاده از رایج‌ترین روغن‌ها مانند نعناع فلفلی، درخت چای، اسطوخودوس، اکالیپتوس یا مرهم لیمو شنیده‌اید. روغن‌های مختلفی وجود دارند که هرکدام خواص و شیوه‌های خاصی برای استفاده دارند. اگرچه بیشتر آنها در صورت استفادهٔ صحیح بی‌خطر تلقی می‌شوند، در دوران بارداری باید روغنی را انتخاب کنید که برای زنان باردار تأیید شده باشد.

انجمن ملی رایحه درمانی جامع و فدراسیون بین‌المللی متخصصان رایحه درمانی عقیده دارند که روغن‌های زیر برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطرند: ترنج، فلفل سیاه، بابونه، مریم گلی، سرو، اوکالیپتوس، کندر، شمعدانی، زنجبیل، گریپ‌فروت، ارس،  اسطوخودوس، لیمو، نرولی، پرتقال شیرین، گل رز، چوب صندل، درخت چای و یلانگ یلانگ.

توجه داشته باشید که همهٔ این روغن‌ها باید قبل از استفاده روی پوست به درستی رقیق شوند. نسبت توصیه‌شده ۱٪ است، به این معنی که ۱ قطره روغن در هر قاشق چای‌خوری روغن حامل (مانند کره کاکائو، کره شی، روغن زیتون یا روغن نارگیل) یا حداکثر ۴ قطره را در یک رقیق‌کننده یا در آب حمام بریزید، در این صورت کمی طول می‌کشد تا رقیق شود.

اگر کمی احساس استرس می‌کنید، سردردهای تنشی را تجربه می‌کنید یا خود را تا حدی مضطرب می‌دانید، برای اینکه بتوانید خواب کامل شبانهٔ خود را داشته باشید، می‌توانید تمرینات آرامش خود را با روغن‌های اسطوخودوس، بابونه یا گل شمعدانی تکمیل کنید. براساس مقالاتی که در مجلهٔ بین‌المللی علوم اعصاب و مجلهٔ علمی Phytomedicine  منتشر شده، ثابت شده‌است که این روغن‌ها به اندازهٔ دارو مؤثرند. سعی کنید شکم خود را با آنها ماساژ دهید، یا ۳۰ دقیقه قبل از خواب رایحهٔ روغن‌های گفته‌شده را در اطراف اتاق پخش کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟