چگونه کودک پیش‌دبستانی‌ام را به سؤال کردن تشویق کنم

کودکان پیش‌دبستانی به کنجکاو بودن معروف‌اند؛ بنابراین بسیاری از چیزهای پیرامون آنها تجارب جدیدی را تشکیل می‌دهند درحالی که ظرفیت شخصی آنها برای پذیرش و پردازش جهان دائماً به‌روز می‌شود! به همین دلیل، در حدود ۳ یا ۴ سالگی، احتمالاً خواهید دید که فرزندتان ناگهان در درک چگونگی انجام دادن کارها بسیار پیشرفت کرده‌است. از آنجا که او برای کشف رمزورازهای جهان به افراد مورد اعتماد و دوست‌داشتنی‌اش اعتماد می‌کند، در این مرحله از رشد، کودک شما همواره سؤال‌های زیادی را هم دربارهٔ مسائل پیش‌پاافتاده و ظاهراً ساده و هم دربارهٔ علومی که درک آنها سخت و پیچیده است، خواهد پرسید.

اینکه فرزندتان برای سؤال کردن از شما راحت باشد، برای رشد شناختی او بسیار مهم است؛ زیرا با این کار نقش فعالی در یادگیری پیدا خواهد کرد. براساس کتاب ارزیابی مبتنی بر بازی فرارشته‌ای، نوشتهٔ روا‌ن‌شناس رشد، “تونی لیندر”، کودک بین ۲۶ تا ۳۲ ماهگی شروع به پرسیدن سؤال‌هایی دربارهٔ “کجا” می‌کند، در حدود ۴۰ ماهگی سؤال‌هایی دربارهٔ “چه کسی” را می‌پرسد و سپس از حدود ۴۲ تا ۴۹ ماهگی می‌توانید انتظار داشته باشید که سؤال‌هایی دربارهٔ “چه زمانی” و “چرا” را از شما بپرسد.

در ادامه چند نکته در مورد چگونگی تشویق مهارت‌های استدلال و کنجکاوی کودک وجود دارد:

  • به سؤال‌های که فرزندتان می‌پرسد و آنچه به آن توجه می‌کند، علاقه نشان دهید.
  • برای اینکه این کار را برایش سرگرم‌کننده نگه دارید، چیزهای جالب زیادی برای کشف کردن به او ارائه دهید.
  • به جای پاسخ دادن  به سؤال‌های او با “بله”، “نه”  پاسخ‌هایی بدهید كه فرزند شما را به جست‌وجوی بیشتر در مورد چیزی دعوت كند.
  • بدون اینکه رفتار بدی نشان دهید، سؤال کردن و در اختیار گذاشتن دانش را برای او الگوسازی کنید.
  • فکر کردن در مورد چرایی و چگونگی کار را با استفاده از کارهایی مانند رنگ‌آمیزی، بازی با آب، آشپزی و غیره تشویق کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟