طراحی و سواد

طراحی کردن برای کودک شما یک موفقیت بزرگ است. به علاوه، مهارت‌های زیادی با نقاشی کشیدن، مانند نگه داشتن مداد شمعی، خط‌خطی و در نهایت کشیدن خطوط مستقیم پرورش می‌یابد. در عین حال، اینها به فرزند شما کمک می‌کنند تا مهارت‌های حرکتی مثبتی را کسب و آنها را اصلاح کند. اما این تنها مواردی نیست که او با نقاشی کشیدن روی آن کار می‌کند، برای کسب اطلاعات بیشتر متن زیر را بخوانید.

یک پیشنهاد بسیار جالب از United Teachers ایالت نیویورک وجود دارد که پیشنهاد می‌کند از روشی به نام “سری طراحی و نوشتن” استفاده شود، که می‌تواند یک پیش‌درآمد عالی برای مهارت‌های سوادآموزی کودک باشد. این روش می‌تواند علاقهٔ او را به کسب مهارت‌های لازم برای انتقال اندیشه‌‌های خود افزایش دهد.

مدت‌ها قبل از خواندن یا نوشتن، کودک شما با نقاشی کردن ابراز وجود می‌کند. در همان ابتدای کار، ممکن است درک آنها برای شما پیچیده باشد. براساس روش‌‌های پیشنهادی، وقتی کوچولوی شما نقاشی می‌کشد، او یک داستان کامل را در پس آن تصور می‌کند. برای درک بیشتر نقاشی‌های او چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

  • از او بپرسید؛ وقتی او با هیجان نقاشی‌ خود را به شما نشان می‌دهد، درباره‌ٔ نقاشی‌اش از او سؤال کنید. این به او کمک می‌کند هرچه را در زمان نقاشی کردن تصور کرده است با کلمات بیان کند. این مهارت‌های زبانی وی را تقویت می‌کند و درنتیجه مهارت گفت‌وگو و داستان‌سرایی او نیز در آینده تقویت می‌شود. علاوه‌براین، فراگیری این مهارت‌ها بعداً بر مهارت نوشتن خلاقانهٔ او نیز تأثیر می‌گذارد.
  • با تعریف و تمجید کردن از نقاشی او و نشان دادن علاقهٔ خود، به کودکان احساس اعتبار دهید؛ این باعث تقویت پیوند عاطفی شما و افزایش اعتماد به نفس او برای ادامه دادن فعالیت‌های جدید می‌شود.
  • حافظهٔ او را تقویت کنید؛ همان‌طور که او نقاشی خود را توضیح می‌دهد، از حافظه، مهارت‌های تفکر، خلاقیت و تخیل خود نیز استفاده می‌کند. این حس کنجکاوی او را تحریک می‌کند و باعث جلب شدن توجه او به راه‌های ارتباطی دیگری مانند نوشتن می‌شود.

راه دیگری برای تقویت این مهارت‌های ارتباطی نشان دادن تصاویر روی کتاب و توضیح دادن داستان به اوست؛ این یک روش مهم برای علاقه‌مند کردن او به سوادآموزی است که تخیل او را نیز تقویت می‌کند. به‌علاوه، این کار او را به ایجاد ارتباط بین حروف، کلمات و نمادهای بصری تشویق می‌کند و از تصاویر بصری و مهارت‌های زبانی وی پشتیبانی می‌کند.

بعداً استفاده از نقاشی در فعالیت‌های نوشتاری او بسیار گسترش می‌یابد. هنگامی که او مدرسه را شروع می‌کند، در حین فعالیت‌های نوشتن خلاق، مربیان احتمالاً از او می‌خواهند که ابتدا نقاشی بکشد و تصور کند، و سپس با یک روند به نوشتن ادامه ‌دهد. اگر این کار را در خانه شروع کنید، مهارت‌هایی را تمرین خواهید کرد که باعث می‌شود هنگام تحصیل راحت‌تر باشد و در عین حال به او کمک می‌کنید که تخیلش را تقویت کند و چیزهای جدید و خاصی را پیدا کند. به زودی، او شروع به نوشتن جملات و پاسخ دادن به انواع سؤالات می‌کند.

اگر فرزندتان مرتب نقاشی می‌کشد، آنها را نگه دارید و به صورت سریالی مرتبشان کنید تا بتوانید پیشرفت کودک را مشاهده کنید. به علاوه، با این کار می‌توانید با کودکتان گفت‌وگو کنید یا از او بخواهید که دربارهٔ کارهای هنری زیبایش که در همه جای خانه دیده می‌شوند اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟