رشد دادن دست ها و انگشتان کوچک با بلوک ها

قبلاً گفتیم که، از زمان تولد کودک شما ، او با کوچکترین چیزها نیز شروع به رشد قدرت دست و انگشت ، کنترل و هماهنگی می کند. ما همچنین در مورد چگونگی کار او برای رشد به چنگ گرفتن خود صحبت کرده ایم. از آنجا که دستهای ما تقریباً برای همه کارهایی که انجام میدهیم، لازم است ، بسیار مهم است که به کودک کوچک خود کمک کنید تا در هر فرصتی که دارد این مهارت ها را رشد دهد. حتی اگر کوچولوی شما خیلی کم سن است که نمی داند چگونه یک مداد را در حالت نوشتن نگه دارد ، با تکان های کنترل شده رنگ امیزی کند یا خمیربازی را دستکاری کند ، اما او می تواند این توانایی هایی را ایجاد کند که به او کمک می کند اشیا را دستکاری کند و با انگشتان خود شروع به انجام حرکات کنترل شده کند.

بلوک های بازی یک روش عالی برای تمرین این است! استفاده از آنها در سال 1693 توسط جان لاک آغاز شد. پس از آن ، بسیاری از مربیان مشهور تأکید بر اهمیت ان را از جمله فردریش فروبل ، ماریا مونته سوری و کارولین پرات آغاز کردند. امروزه آنها ابزاری بسیار محبوب برای بازی و رشد کودکان هستند. در حدود 10 ماهگی ، دخترتان به مواردی که در دست دارد علاقه مند می شود. بلوک های ساختمانی و برج های ویژه بلوک توجه او را جلب می کند. شاید هنوز نتواند آنها را جمع کند ، اما فقط با گرفتن آنها شروع به کار بر روی تقسیم دست و به چنگ گرفتن در آینده می کند. اول ، او بدون اینکه از انگشت شست استفاده کند ، با مشت کامل بلوک را خواهد گرفت. سپس ، متوجه خواهید شد که انگشتان خود را جمع می کند و برای فشار دادن بلوک ، به انگشت شست کمی ثبات بیشتری می دهد. هنگام تمرین ، انگشتان او شروع به جدا شدن می کنند و انگشت شست ، اشاره و انگشت میانی به  موارد اصلی تبدیل می شوند. این حرکت برای مهارت های آینده مانند نوشتن ، بستن بند کفش و مسواک زدن طرح اولیه ای را برای او فراهم می کند.

در حدود 12 ماهگی او شروع به بررسی دقیق بلوک بازی می کند. او شروع به درگیر شدن حرکات مچ دست و بازو می کند ، که به او امکان می دهد تا بلوک را برگرداند و حرکات بیشتری را با دست کنترل کند. او همچنین ثبات بیشتری روی شانه خود خواهد داشت. انقباض عضلات مفصل شانه ، شانه را ثابت نگه می دارد و اجازه می دهد بازوی او در موقعیت های مختلف نگه داشته شود در حالی که بازو ، دست و انگشتان بلوک ها را دستکاری می کنند.

او بیشتر به شکل ، رنگ و اندازه چیزهایی علاقه مند خواهد شد که به او امکان می دهد چنگ زدن به اشیای کوچک و بزرگ را تمرین کند. او در قرار دادن آنها در داخل و خارج از ظروف، برداشتن آنها با استفاده از انگشت شست و انگشت اشاره و حتی نگه داشتن دو چیز با یک دست ، به یک حرفه ای تبدیل خواهد شد. این امر باعث هماهنگی دست و چشم او می شود. در حدود 19 ماهگی او نه تنها می تواند بلوک را دستکاری کند و زوایای مختلف آن را کاوش کند ، بلکه همچنین می تواند در حالی که آن را نگه می دارد به جایی که می خواهد آن را قرار دهد، نگاه کند. این نوع مهارت باعث می شود تا مغز او با دو سیستم کار کند ، توانایی دیگری که بعداً در مدرسه هنگام نوشتن در دفترچه یادداشت از روی تخته سیاه نیاز خواهد داشت.

با گذشت زمان و با تمرین ، خواهید دید که در حدود 30 ماهگی حرکات دقیق انگشت و هماهنگی دست و بازو به او امکان می دهد برج هایی از 9 بلوک و حتی ساختارهای پیچیده تر بسازد. او همچنین شروع به درک پیچیدگی آنها می کند ، نحوه قرار دادن آنها ، صف آرایی آنها و نحوه قرار گرفتن آنها به روش های مختلف در یکدیگر. بازی و اکتشاف او را در مسیر صحیح مهارتهای آینده که روزانه به آنها احتیاج دارد مانند دستیابی به دست خط ، توانایی استفاده از قیچی و کار با دکمه ها و زیپ ها ، سوق می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟