تشخیص تأخیر زبان

در سال‌های پیش‌دبستانی زمانی که صحبت از زبان‌آموزی می‌شود، تنوع زیادی برای آموزش وجود دارد. برای برخی از کودکان، زبان با سرعتی ثابت رشد می‌کند و برای برخی دیگر رشد ثابتی ندارد. برخی از کودکان بیشتر از بقیه حرف می‌زنند اما این به  معنی این نیست که آنها باهوش‌ترند یا واژگان بیشتری را به یاد دارند بلکه به این معناست که کودکان ساکت و آرام در هنگام صحبت امکان گزینش کلمات بیشتری را دارند. این تفاوت‌ها در رشد مهارت‌های زبانی تقریباً در زمان رسیدن کودکان به سن مدرسه زیاد می‌شود اما گاهی‌اوقات موضوع این نیست و ممکن است تأخیر در یادگیری زبان وجود داشته باشد.

بر اساس مطالعاتی که محققان در دانشگاه اطفال آمریکا انجام داده‌اند تا ۲ سالگی بیشتر کودکان نوپا:

  • به بسیاری از اعضای بدن و اشیای معمول اشاره می‌کنند؛
  • به تصاویر موجود در کتاب‌ها اشاره می‌کنند؛
  • بدون نیاز به اجرای نمایشی آن، می‌توانند از دستورات پیروی کنند؛ مانند “کفش‌های خود را بردار”؛
  • بتوانند بین ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه بگویند؛
  • چندین عبارت ۲ کلمه‌ای مانند “بابا برو” و “همه رفته” بگویند؛
  • ممکن است چند جمله ۳ کلمه‌ای مانند “من آب می‌خواهم” یا “تو برو خداحافظ” بگویند؛
  • در حدود پنجاه درصد از حرف‌هایشان برای دیگران قابل فهم باشند.

هنگامی که کودکان با زبان شنوایشان (فهم کلمات) مشکل دارند، ممکن است در درک معنی حرکات، در پیروی از دستورالعمل‌ها، پاسخ دادن به سؤالات، اشاره به اشیا و تصاویر و دانستن نحوهٔ رعایت نوبت حرف زدن با دیگران مشکل داشته باشند. از طرف دیگر، هنگامی که کودکان در زبان گویایشان (با صحبت کردن) مشکل دارند، ممکن است در طرح سؤال، نام بردن از اشیا، استفاده از حرکات، صحبت با جملات، یادگیری آوازها و قافیه‌ها، استفاده از ضمایر صحیح، گفت‌وگو کردن و تغییر چگونگی صحبت آنها با افراد مختلف در مکان‌های مختلف مشکل داشته باشند. همچنین بسیاری از کودکان ممکن است هم در فهمیدن و هم در گفت‌وگو کردن مشکل داشته باشند.

تأخیر در یادگیری زبان گاهی موقتی است و ممکن است با گذشت زمان و کمک دوستان و خانواده، خود به خود برطرف شود. کودک خود را تشویق کنید که با شما صحبت کند و با او صبورانه رفتار کنید. اگر نگران رشد مهارت‌های زبانی فرزندتان هستید، دراین‌باره با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید. پزشک ابتدا هرگونه مشکل جسمی را که ممکن است باعث به تأخیر افتادن یادگیری مهارت‌های زبانی شود، مانند مشکل شنوایی، بررسی خواهد کرد. سپس ممکن است به شما توصیه کند که به یک متخصص آسیب‌شناس گفتار و زبان، که می‌تواند به کودک شما کمک کند یاد بگیرد چگونه ارتباط برقرار کند، مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟