یکی از عوامل استرس‌زای رایج در بین والدین، این است که فکر می‌کنند با اضافه شدن یک شخص دیگر به خانواده، وضعیت مالی آنها چه میزان تغییر می‌کند. اکنون گزینه‌ها و روش‌های صرفه‌جویی زیادی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید از آنها به عنوان مرجع استفاده کنید تا مناسب‌ترین برنامه را برای خانوادهٔ خود پیدا کنید. با‌این‌حال، چند دستورالعمل اساسی وجود دارد که می‌توانید آنها را دنبال کنید تا اطمینان حاصل کنید که به بودجهٔ تعیین‌شدهٔ خود پایبند هستید و از آزادی مالی ناشی از آن لذت می‌برید.

چه مقدار پس‌انداز کافی است؟ بعد از من تکرار کنید: شما هرگز نمی‌توانید پس‌انداز کافی داشته باشید، هرگز نمی‌توانید پس‌انداز کافی داشته باشید. برای آن دسته از شما که در پس‌انداز کردن یک قسمت از حقوق و دستمزد خود مشکل دارید، به یاد داشته باشید که همیشه باید برنامه‌ای برای انجام آن داشته باشید؛ زیرا اگر زمانی منبع درآمد خود را از دست بدهید، پس‌انداز شما تنها چیزی است که شما را بدون هزینهٔ برنامهٔ بازنشستگی یا صندوق کالج فرزندتان حفظ می‌کند.

یک مرحله از آمادگی برای تولد کودک را به این کار اختصاص دهید؛ با شریک زندگی خود بنشینید و بودجهٔ خانهٔ خود را طراحی کنید. شما می‌توانید از لیست مخارج کارت اعتباری گذشته به عنوان مرجعی برای هزینه‌های فعلی خود استفاده کنید و از دوستانتان که بچه‌ دارند کمک بگیرید تا در مورد متوسط هزینه‌های پوشک، معاینه‌‌های پزشکی و موارد دیگر بیشتر بدانید.

با هم برای بودجهٔ خانواده خود یک هدف تعیین کنید. این می‌تواند پرداخت بدهی، افزایش پس‌انداز شما یا شاید فکر کردن در مورد صندوق کالای کودکتان باشد. برنامه‌ریزی خوب برای بودجه نه تنها به شما کمک می‌کند تا به هدف صرفه‌جویی و پس‌انداز کردن برسید بلکه به شما آرامش خاطر می‌بخشد. همهٔ خانواده‌ها مشکلات یکسانی ندارند و هر خانواده تاریخچه، هزینه‌ها و نیازهای متفاوتی دارد. با اعداد بازی کنید و بهترین مواردی را که برای شما و خانواده‌تان مناسب است پیدا کنید و از همه مهم‌تر به آن پایبند باشید.