رنگ ها و شکل ها مهارت های شناختی کودک من را ایجاد می کنند

دستورالعمل های منتشر شده توسط آکادمی اطفال آمریکایی نشان می دهد که ، بین 2 تا 3 سالگی ، کودکان یاد می گیرند که اشکال و رنگ ها را از مجموعه خصوصیات یک شی تفکیک کنند. این مهارت پیچیده ای است که بچه ها باید به آن تسلط یابند زیرا برای اینکه بتوانند اشکال و رنگ ها را در اشیا  روزمره بشناسند ، باید بتوانند شباهت انها را از نظر رنگ و شکل تشخیص بدهند.

روانشناسان شناختی پیشنهاد می کنند که یادگیری در مورد اشکال و رنگ ها و استفاده از آنها برای پیمایش در زندگی روزمره در سه مرحله انجام می شود:

  1. شناسایی یک شی و خصوصیات آن
  2. شناخت این ویژگی ها از تجربیات گذشته
  3. طبقه بندی آن با انتزاع یکی از موارد خصوصیات شی

به عنوان بزرگسالان کاملاً پیشرفته ، ممکن است عادت داشته باشیم این کار را در یک چشم به هم زدن انجام دهیم ، اما هنوز یک فرآیند پیچیده است که باید توسط یک کودک پیش دبستانی انجام شود. به عنوان مثال ، فندق شکن، كوسن مبل ، بلوك ساختمان و كتاب ممكن است به شكل مربع درآمده باشند و از اين رو عضوهاي يك گروه باشند. با این حال ، آنها کاملاً دقیقاً یک شکل نیستند و همه آنها ویژگی های “منحرف کننده” دیگری دارند که کودک باید بتواند با استفاده از مقدار مناسب تفکر انتزاعی ، آنها را نادیده بگیرد.

وقتی کودکت یاد می گیرد بین رنگ های اساسی تمایز قایل شود یا اشکال را تشخیص دهد ، آنچه به ظاهر یک بازی بسیار ساده و تکراری است ، درواقع پایه گذاری مهارت های مختلفی از جمله لغات ، توجه ، حافظه ، ادغام اطلاعات ، استدلال مفهومی و تفکر انتزاعی است.

محققانی مانند آلفردو پریرا ، از گروه روانشناسی و علوم مغز در دانشگاه ایندیانا ، پیشنهاد کرده اند که با نزدیک شدن به 3 سالگی کودکان ، مهارت های شناخت و طبقه بندی آنها از مرکزیت در چند قسمت بسیار مشخص و شی به توجه به کل تغییر می کند را به این بدان معناست که ، در 22 ماهگی ، ممکن است یک کودک اسب اسباب بازی دارای چرخ را به جای سم به عنوان ماشین طبقه بندی کند ، اما در 28 ماهگی ، همان کودک به احتمال زیاد اسباب بازی را به عنوان اسب تشخیص می دهد. برای کسب بسیاری از ایده ها در مورد چگونگی کمک به مهارت و شکل و رنگ کودکتان تان ، کاتالوگ فعالیت های آوک را با مهارت “یادگیری درباره اشکال و رنگ ها” بررسی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟