تئوری ذهن کودکان

ما بزرگسالان می‌فهمیم که دیگران افکار، عقاید و خواسته‌های خاص خودشان را دارند؛ یعنی آنها تفکر خاص خود را دارند اما ما همیشه از این موضوع آگاه نبوده‌ایم. برای اینکه کودکان بتوانند درمورد اهداف و عقاید دیگران نتيجه‌گیری دقیقی انجام دهند،  باید یک تئوری ذهنی بسازند. برای نشان دادن این مسئله با یک مثال، بیایید یک داستان کوتاه بیان کنیم: “یک دختر کوچک تمام بلوک‌های اسباب‌بازی خود را در یک ظرف قرار می‌دهد و سپس اتاق را ترک می‌کند. درهمین‌حال، کسی وارد می‌شود و اتاق را مرتب می‌کند و بلوک‌ها را در جعبهٔ دیگری می‌گذارد. کمی بعد، دختر کوچک برمی‌گردد و می‌خواهد یک برج بلوکی بسازد. او کجا به دنبال بلوک‌ها می‌گردد؟ “. همان‌طور که مطالعات مختلف نشان داده است، بچه‌های کوچک‌تر احتمالاً پاسخ خواهند داد که او جعبه‌ای را که بلوک‌ها در آن قرار دارد باز می‌کند و فقط در حدود ۴ یا ۵ سالگی است که کودکان درک می‌کنند آنچه دختر کوچک معتقد است لزوماً واقعی نیست؛ بنابراین آنها قادر خواهند بود پاسخ دهند که او در ظرف اصلی، جایی که ابتدا بلوک‌ها را قرار داده بود، نگاه می‌کند.

داشتن یک تئوری ذهنی تأثیر بسزایی بر کودکان می‌گذارد؛ زیرا این امر باعث می‌شود که آنها توانایی دیدن دیگران و معنی کردن اقدامات آنها را داشته باشند. اساساً، نظریهٔ ذهن در زمینهٔ دو مهارت مهم رشد به کودکان خدمت می‌کند: اجتماعی و شناختی.

تأثیر اجتماعی

تئوری ذهن ابزار مهم اجتماعی است که به کودکان اجازه می‌دهد دربارهٔ رفتار دیگران توضیح دهند و آن را پیش‌بینی کنند. هم همکاری و هم رقابت نیاز به درک درستی از وضعیت روانی دیگران دارد؛ زیرا برای موفقیت در هریک از این کارها شناخت عقاید، خواسته‌ها و اهداف دیگران ضروری است. در حین رقابت، باید بدانیم که مقاصد طرف مقابل چه زمانی با اهداف ما در تضاد است تا بتوانیم بر آنها غلبه کنیم. از طرف دیگر، رفتار نوع‌دوستانه نیاز به دانش کافی دربارهٔ آنچه دیگران نیاز دارند و خواهان آن هستند، و همچنین درک اینکه دیگران چه فکری دربارهٔ ما می‌کنند (برای مثال، دانستن اینکه اگر خودخواه باشیم، دیگران دربارهٔ ما فکر خوبی نمی‌کنند، و بالعکس ) به‌علاوه، درک اهداف شخص دیگر به کودکان کمک می‌کند بین رفتارهای ناخواسته و رفتارهایی که با سوء نیت انجام می‌شود، تفاوت قائل شوند.

تأثیر شناختی

تئوری ذهن به کودکان اجازه می‌دهد اَشکال خاصی از استدلال را به دست آورند و گام‌های بزرگی در رشد شناختی خود بردارند. یکی از بزرگ‌ترین آنها، توانایی استفاده از نمایش متغیر است. این به چه معنی است؟ به بیان ساده، این بدان معناست که در مورد افکار شخص دیگر فکر کنید و قضاوت کنید اگر تصور آنها در واقع مربوط به دنیای واقعی باشد؛ برای مثال، فکر کنید که عقیدهٔ طرف مقابل نادرست است. هرچقدر ساده به نظر برسد، داشتن تئوری ذهن این‌گونه که بیان شد، شامل درک مفاهیم بسیار پیچیده‌ای است. این بدان معناست که ما تشخیص می‌دهیم که یک واقعیت واحد وجود دارد اما همه تصورات یکسانی از آن ندارند؛ بنابراین درک مفاهیمی مانند ذهنی و عینی، حقایق و ارزش‌ها را پرورش می‌دهد؛ برای مثال، درک این تفکر که یک واقعیت قابل‌بحث نیست درحالی که یک نظر ذهنی قابل‌بحث است و نظر افراد می‌تواند در مورد آن متفاوت باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟