همه از چیزهای ناشناخته می‌ترسند. بعضی از ما بیش از دیگران احساس ترس می‌کنیم و زنان باردار (به خصوص مادرانی که برای اولین‌بار بچه‌دار می‌شوند) از این قاعده مستثنا نیستند. روش‌های تنفس و مهارت‌های آگاهی ذهن می‌تواند به مادران کمک کند که با هراسی که ممکن است از زایمان داشته باشند کنار بیایند و حتی علائم افسردگی قبل از زایمان یا پس از زایمان را نیز کاهش دهند.

با رسیدن به زمان تولد دیگر وقتی برای آماده‌سازی بدن و ذهن وجود ندارد. اضطراب و ترس واکنش‌هایی طبیعی‌اند‌ که افراد در برابر این وضعیت جدید و مسئولیت بزرگی که به همراه دارد نشان می‌دهند اما همچنین مهم است که بدانیم این احساسات بدترین دشمن زایمان‌اند. آنها می‌توانند درد و مدت زمان زایمان را افزایش دهند. در حال حاضر، ما نمی‌خواهیم شما را بترسانیم بلکه برعکس، ما می‌خواهیم نکات مفیدی را به شما بگوییم که با حضور ذهن و اعتمادبه‌نفس کامل بتوانید این سفر جدید را آغاز کنید.

نکاتی کلیدی برای داشتن هوشیاری و کنترل ترس در هنگام زایمان:

به یاد داشته باشید که انقباضات می‌آیند و می‌روند. در بین هر انقباض یک لحظه برای آرامش وجود دارد. سعی کنید در هنگام نفس عمیق کشیدن، در زمان حال بمانید بدون اینکه به گذشته فکر کنید یا نگران آینده باشید. گفتن این سخن بسیار آسان‌تر از انجام  آن است اما تنفس بسیار ارام از طریق بینی و بیرون دادن آن از طریق دهان می‌تواند به شما در حفظ آرامش در شرایط ناخوشایند کمک کند. به‌علاوه، شما تمام قدرت و مقاومت درونی خود را کشف خواهید کرد. زایمان ممکن است سخت باشد اما می‌توانید با کمک تمرینات تنفسی از پس آن برآیید.

جنبهٔ مهم دیگری که باید در نظر گرفت این است که لازم نیست همهٔ جنبه‌های زایمان را کنترل و مدیریت کنید. اگر به دلایلی همه‌چیز طبق برنامه پیش نرود و زایمان طبیعی شما باید در بخش ICU  باشد، اشکالی ندارد! به یاد داشته باشید که سلامتی و ایمنی شما و کودکتان در درجهٔ اول قرار دارد. فراموش نکنید که احساس غم و ناامیدی کاملاً طبیعی است. سعی نکنید احساسات خود را پنهان کنید، در این لحظه‌ها ممکن است این احساسات را تجربه کنید اما سعی کنید نفس بکشید، بگذارید آنها بروند و به زمان حال فکر کنید. کودک شما در شرف به دنیا آمدن است، شما نمی‌خواهید آن را از دست بدهید! آگاهی از مقاومت و نیاز به کنترل، به شما کمک می‌کند خودتان را رها کنید و برنامهٔ جدید زندگی را بپذیرید.

سرانجام، به یاد داشته باشید که آگاهی ذهن مانند موج‌سواری است. اگر تصمیم بگیرید به جای جنگیدن با آن، موج‌سوار شوید، به همان اندازه راحت خواهید بود. اندازه و سرعت هر موج متفاوت خواهد بود اما یادگیری گرفتن و رها کردن به شما کمک می‌کند تا از نگرانی یا احساس خشم، اضطراب و افسردگی از تلاش برای مبارزه با اقیانوس جلوگیری کنید. ممکن است هرازگاهی سقوط کنید اما اگر به یاد داشته باشید که هر موج، دقیقاً مانند بیشتر تجربه‌ها، موقتی است، می‌توانید با جریان آب پیش روید و تلاش برای کنترل همه‌چیز را متوقف کنید. دانستن اینکه زندگی همیشه در حال تغییر است نه تنها به شما برای داشتن زایمانی دلپذیرتر کمک می‌کند بلکه شما را برای سرپرستی کودک نیز آماده خواهد کرد.