مغز دختران و پسران زبان را به طور متفاوتی پردازش می‌کند

شنیدن اینکه معمولاً دختران مهارت‌های زبانی بالاتری نسبت به پسران دارند غیرمعمول نیست و برای مدتی مشخص نبود که چرا و چگونه مغز آنها متفاوت عمل می‌کند. در سال ۲۰۰۸، محققان توانستند فعالیت مغز را در دختران و پسران بررسی کنند و نتایج نشان داد که مناطق مغزی مرتبط با زبان در دختران در هنگام انجام کارهای زبانی بیشتر کار می‌کنند؛ زیرا در واقع آنها برای انجام این کارها از قسمت‌های مختلف مغز خود استفاده می‌کنند.

در این مطالعه که محققان دانشگاه نورث وسترن آن را انجام داده‌اند، شواهد بیولوژیکی روشنی از تفاوت در پردازش زبان بین دختران و پسران مشخص شد. محققان فعالیت مغز را در ۳۱ پسر و ۳۱ دختر در سنین ۹ تا ۱۵ سال اندازه‌گیری کردند، درحالی که آنها کارهای زبانی مانند هجی و نوشتن را انجام می‌دادند. گاهی اوقات، تکالیف بصری به آنها داده می‌شد و کودکان مجبور بودند کلمات را بخوانند، و گاهی نشانه‌ها شنیداری بودند. مشخص شد که مناطق زبانی مغز دختران نسبت به پسران بسیار فعال‌تر است. درهمین‌حال، متوجه شدند که در مغز پسران قشر نیز بینایی و شنوایی بیشتر کارها را انجام می‌دهد. یافته‌های آنها نشان می‌دهد که پردازش زبان برای پسران بیشتر حسی است و برای دختران بیشتر انتزاعی است.

محققان در مطالعات دیگری نشان دادند که مغز دختران دارای نوعی “شروع اولیه” در رشد زبان است؛ زیرا نیمکرهٔ چپ آنها (جایی که مرکز زبان بیشتر مردم در آن قرار دارد) قبل از نیمکرهٔ راست رشد می‌کند. گرچه این برای پسران معکوس است و ابتدا نیمکرهٔ راست آنها رشد می‌کند. دختران زودتر از پسران صحبت می‌کنند، هنگام رسیدن به پیش‌دبستانی دایرهٔ واژگان بیشتری دارند و از جملات پیچیده‌تری استفاده می‌کنند. به محض رسیدن به سن مدرسه، دختران معمولاً در مهارت‌های خواندن و نوشتن، یک تا یک‌ونیم سال نسبت به پسران پیشی می‌گیرند. لیست تفاوت‌ها همچنان ادامه دارد. به خاطر داشته باشید که این مطالعات بر میانگین‌های گروهی متمرکز است و آنچه برای آن گروه درست باشد، ممکن است برای هر فردی صادق نباشد.

با این اوصاف، می‌توانید از ابتدا به پرورش مهارت‌های زبانی پسرتان توجه ویژه‌ای داشته باشید. تجارب نقش مهمی در نحوهٔ ساختارسازی مغز به‌ویژه در سال‌های اول زندگی دارند. به مقاله‌های دیگر دربارهٔ این موضوع نگاهی بیندازید تا در مورد اینکه چگونه کودکان را برای رشد مهارت‌های زبانی‌شان در خانه تشویق کنید، بیشتر بدانید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟