روش‌های مختلفی برای زایمان وجود دارد. زایمان طبیعی روشی سنتی است که در آن تولد کودک سبب افزایش میزان اکسی‌توسین در خون شما می‌شود. زایمان طبیعی بدون نیاز به دارو اتفاق می‌افتد. بعد از تولد کودک، بدن شما به طور طبیعی جفت را تخلیه می‌کند.

زایمان واژینال زایمانی است که از برخی داروها یا ابزارهایی برای کمک به تولد کودک شما استفاده شود. بعضی‌اوقات مادر قادر به تولید اکسی‌توسین کافی نیست؛ بنابراین، هیچ انقباضی در رحم ایجاد نمی‌شود. پزشک باید این کار را با اکسی‌توسین مصنوعی، دارویی که از تأثیر این هورمون تقلید می‌کند، محقق کند.

زایمان از طریق شکم که به آن زایمان سزارین نیز گفته می‌شود، هنگامی اتفاق می‌افتد که برخی از عوارض وجود داشته باشد و کودک از طریق جراحی شکم متولد شود. هنگام زایمان نوزاد با استفاده از روش سزارین باید مقداری اکسی‌توسین به مادر تزریق شود؛ سپس می‌توان جفت را تخلیه کرد و در نتیجه به عمل خاتمه داد.

از طرف دیگر، انتقال آب روش دیگری است که در آن مادر در لحظهٔ شروع انقباض‌ها در یک وان آب گرم غوطه‌ور می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که این سبک دردی را که مادر به طور معمول احساس می‌کند کاهش می‌دهد و به کودک اجازه می‌دهد تا انتقال روان‌تری داشته باشد.

هر مادر بارداری باید شرایطش را با کمک پزشک خود بررسی کند تا بتواند راهی را که می‌خواهد فرزندش به دنیا بیاید انتخاب کند. بااین‌حال، برخی از زنان به دلیل عوارض بارداری گزینه‌های زیادی برای انتخاب ندارند. اگر برای انتخاب روش زایمان خود شک دارید، حتماً با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید. همچنین می‌توانید آن را با شریک زندگی خود در میان بگذارید و امیدوارم که بتوانید در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای تولد نوزاد موفق عمل کنید.