اکنون که کودک در شکمتان بزرگ‌تر و قوی‌تر شده است، ممکن است احساس کرده باشید که گاهی یک یا دو لگد به شما می‌زند. کودک هرروز سریع‌تر از روز قبل رشد می‌کند و احساس کردن دست و پاهای او درون رحم، بسیار حیرت‌انگیز است! بااین‌حال، این احساس شگفت‌انگیز با افزایش وزن و فشار روی بدن شما همراه است. با رسیدن به ماه‌های آخر بارداری، کمردرد بیشتر می‌شود. ۷۵٪ از زنان باردار گفته‌اند که در برخی از مراحل بارداری خود کمردرد دارند. درد حتی ممکن است چند هفته پس از تولد نوزاد نیز ادامه داشته باشد. نگران نباشید، این درد طولانی نخواهد بود و پس از زایمان از بین می‌رود.

در سه ماههٔ سوم بارداری، احساس درد در بدن بیشتر می‌شود و این کاملاً طبیعی است. این به دلیل بیشتر شدن اندازه و حرکات کودک شما و تلاش او برای یافتن موقعیتی راحت در شکمتان است. کودک شما به ناحیهٔ کمر و دقیقاً بالای لگن به خصوص درزمانی که روی پاها ایستاده‌اید، فشار می‌آورد. به‌علاوه، اگر کودک شما در موقعیتی قرار گیرد که به عصب سیاتیک شما فشار وارد کند، ممکن است از ناحیه کمر تا پاها درد داشته باشید.

حفظ حالت ایستاده ممکن است به شما در کاهش این ناراحتی‌ها کمک کند. روش‌های دیگری نیز برای آرام کردن درد وجود دارد؛ از جمله ورزش کردن، قرار دادن پدهای سرد و گرم بر روی ناحیهٔ آسیب‌دیده، ماساژ و تمرین روش‌های آرام‌سازی.