بخش زیادی از محافظت از نوزاد در روابط شما شامل تقسیم کار است. در صورتی که هنوز مردد هستید، باید بگوییم که تولد کودک به معنای مقدار زیادی مسئولیت و وظیفهٔ جدید است. خوب است که فکر کنیم همه کارها را می‌توانیم خودمان انجام دهیم اما حقیقت این است که بیشتر اوقات، به کمی کمک نیاز داریم. تک‌تک کارها مهم‌اند. تحقیقاتی در حال افزایش است که بیان می‌کند زوجین بعد از بچه‌دار شدن مشاجرهٔ بیشتری باهم دارند. وقتی یک چیز ساده مانند اینکه چه کسی سطل زباله را بیرون می‌برد، می‌تواند رابطهٔ شما را خراب کند یا تضادی در آن ایجاد کند، یعنی شما به ایجاد نقش و مسئولیت در خانوادهٔ خود کمتر اهمیت می‌دهید.

کینه‌توزی می‌تواند از طرف هردو نفر به وجود بیاید؛ شما می‌توانید احساس کنید دنیا را روی دوش خود دارید و شریک زندگی شما کاری انجام نمی‌دهد یا اینکه همسرتان می‌تواند احساس کند شما او را کنار گذاشته‌اید. برای کمک به کاهش ایجاد این تنش‌ها می‌توانید با تهیهٔ دو لیست کار (مربوط به نوزاد و مربوط به خانه) شروع کنید. تا آنجا که می‌توانید مشخص باشید، حتی می‌توانید روزی را که باید کار خاصی انجام شود تعیین کنید (برای مثال شنبه سگ را حمام کنید) و با هم قرار بگذارید که چه کسی از چه چیزی مراقبت کند.

با بیان جملاتی مانند “متشکرم!” و “کارت عالی است!” کار بسیار آسان‌تر می‌شود اگر برای هرکار کوچکی که همسرتان انجام می‌دهد از او قدردانی کنید. قدردانی باعث می‌شود که شریک زندگی شما نسبت به کاری که انجام می‌دهد اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد و بخواهد به هر طریقی که شده درگیر شود و به شما کمک کند. همچنین می‌توانید مسئولیت‌ها را عوض کنید و یک روز مسئولیت کامل کودک با همسرتان باشد. به جز تغذیه، شریک زندگی شما باید تمام روز را با کوچولوی شما در ارتباط باشد و پیوندی عاطفی با او برقرار کند. در نهایت می‌توانید ماهانه یک بار “جلساتی” را ترتیب دهید و در آن شما و همسرتان در مورد احساس خود باهم بحث کنید یا شاید موضوعی وجود داشته باشد که بخواهید در مورد تغییر روش آن باهم صحبت کنید و احتمالاً بخواهید به عنوان کسی که از کودک مراقبت می‌کند در لیست کارهای خانه تغییراتی ایجاد کنید. زیرا همان‌طور که کودک بزرگ می‌شود، نیازهای او تغییر می‌کند.