شما به عنوان یک مادر، به طور شهودی درک می‌کنید که دانشمندان در تمام مدت چه چیزی دربارهٔ بارداری بیان کرده‌اند. کودک شما در حال حاضر یک بچهٔ کوچک حساس است که روز به روز در حال ایجاد رابطه با شماست.

مطالعات نشان داده است که کودک در رحم می‌تواند آگاهی، شنیدن و احساس را در برخی از سطوح بسیار ابتدایی داشته باشد. با توجه به این نکته، روان‌شناسان تلاش می‌کنند که اثبات کنند تجربهٔ در رحم و تولد می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در شخصیت و استعدادهای آیندهٔ کودک داشته باشد.

جنبه‌هایی مانند اعتماد به‌نفس، افسردگی و حتی رفتارهای اعتیادآور به آنچه کودک در رحم مادر تجربه کرده‌است، بازمی‌گردد. در حدود ماه پنجم بارداری، کودک شما می‌تواند صداها را درک کند و آنها را به‌ خاطر بسپارد (صدای شما نیز شامل آن می‌شود!). دانشگاه کالیفرنیا کشف کرد نوزادان داستان‌هایی را به یاد می‌آورند که بارها در رحم آنها را شنیده‌اند.

همان‌طور که بارها شنیده‌اید، اگر به طور مداوم استرس حاد یا مزمن را تجربه کنید، بدن شما هورمون‌های استرس تولید می‌کند که وارد جریان خون شما می‌شوند و به رحمتان می‌رسند. کودک شما استرس را احساس خواهد کرد و مطالعات نشان می‌دهد نوزادانی که تحت استرس شدید و مداوم قرار دارند ممکن است زودتر به دنیا بیایند، میانگین وزنی کمتری داشته باشند، بیش از حد تحریک‌پذیر باشند، یا حتی ممکن است با انگشت شست نارس یا زخم دهانی به دنیا بیایند. از طرف دیگر، اگر به طور مداوم سعی در مثبت بودن و آرام ماندن داشته باشید، این احساسات را به کودک خود منتقل می‌کنید و سال‌های زیادی سهم بزرگی در سلامت عاطفی و جسمی کودک خود خواهید داشت.