تحقیقات جدید شواهد بیشتری در مورد روند یادگیری زبان در نوزادان کشف کرده است. مرحلهٔ قبل از تولد بیش از آنچه قبلاً گفته شده‌بود، تأثیر دارد. در یک مطالعه، نوزادانی بررسی شدند که بلافاصله پس از تولد به فرزندخواندگی پذیرفته شدند و زبانی را شنیدند و با آن بزرگ شدند که متفاوت از زبانی است که مادرانشان در رحم با آنها صحبت می‌کرده است. محققان مشاهده کردند آنچه نوزادان قبل و بعد از تولد می‌شنوند بر نحوهٔ درک صدا تأثیر می‌گذارد. بنابراین تولد یک زبان چیست؟

“Anne Culter” ، روان‌شناس و استاد مؤسسهٔ مارکز می‌گوید: “مدتی است که محققان می‌دانند که نوزادان تازه متولدشده ترجیح می‌دهند به صداهایی گوش کنند که به همان زبانی است که در رحم آن را شنیده‌اند.” نوزادان در واقع می‌توانند همان صدایی را که در سه ماههٔ آخر بارداری در رحم شنیده‌اند تشخیص دهند، به ویژه صدای مادرشان و گوش دادن به صداهای مشابه را نسبت به شنیدن صدای یک غریبه ترجیح می‌دهند. آنها همچنین زبان‌هایی را که آهنگی مشابه دارند به زبان‌های دارای آهنگی متفاوت، ترجیح می‌دهند. نوزادان در واقع می‌توانند صداهایی را که در ۳ ماههٔ آخر بارداری مادر در رحم شنیده‌اند تشخیص دهند به خصوص صدای مادرشان را و حالا که متولد شده‌اند شنیدن صدای مادرشان را به شنیدن صداهای غریبه ترجیح می‌دهند.

دکتر کاتلر بیان کرده است که تحقیقات پیشین تصور می‌شد که نوزادان در واقع هیچ واحد زبانی، کوچکترین واحدهای صدایی که کلمات و زبان‌ها را می‌سازند، یاد نگرفته‌اند اما تحقیقات جدید شامل مطالعاتی است که این تفکر را به چالش می‌کشد.

در سال ۲۰۱۰، دکتر”Patricia Kuhl” یک  ted talk در مورد این موضوع ارائه داد. او آزمایشاتی را با نوزادان بسیار کوچک انجام داد که قادر به تشخیص صداهای مختلف مورد استفاده در تمام زبان‌های جهان بودند. بااین‌حال، در نیمهٔ دوم سال اول، نوزادان به زبان‌های خود عادت می‌کنند و توانایی تشخیص صداهایی را که نشنیده‌اند از دست می‌دهند. در آخرین مطالعه، دانشجویان دکترا در مؤسسهٔ روان‌شناسی زبان ماکس پلانک در هلند، بزرگسالان هلندی زبان را بررسی کردند. برخی از آنها از کره به فرزندخواندگی گرفته شده بودند اما هیچ‌کدام به این زبان صحبت نمی‌کردند. محققان کشف کردند که افرادی که در کره به دنیا آمده‌ بودند و از طرف خانواده‌های هلندی در زمان نوزادی یا نوپایی به فرزندخواندگی گرفته شده‌ بودند، می‌توانستند صداهای کره‌ای را نسبت به گروه‌های کنترل هلندی که در خانواده‌های هلندی به دنیا آمده بودند بهتر درک و به آن زبان صحبت کنند. برخی از این نوزادان زیر ۶ ماهگی به فرزندخواندگی پذیرفته شده‌بودند و این اثر در آنها هنوز مشهود بود؛ بنابراین زبانی که قبل از تولد در ماه‌های اول زندگی شنیده شده است بر درک و تولید صدا از جانب کودک تأثیر می‌گذارد حتی اگر محیط زبانی آنها قبل از اینکه خودشان حرف زدن را شروع کنند، تغییر کرده باشد.

دکتر کاتلر اشاره می‌کند: “توانایی تعمیم و نتیجه‌گیری انتزاعی در میان داده‌ها مهم‌ترین کیفیت ذهن انسان است. این همان چیزی است که ما را انسان می‌کند”. ما می‌توانیم به طور طبیعی با استفاده از آهنگ‌های آشنا در تعاملات روزانهٔ والدین و کودک، مانند صحبت کردن، آواز خواندن و بلند خواندن، به رشد مغز نوزاد کمک کنیم.

درنتیجه چه پیامی برای والدین داریم؟ اینکه در آماده کردن نوزاد کوچک خود برای زبان‌آموزی وسواس زیادی به خرج ندهید. فقط این کارها را انجام دهید که بسیار آسان و طبیعی است؛ با کودک خود صحبت کنید. کودک شما قبل از صحبت کردن در حال کسب اطلاعات مفید در مورد زبان است.