“آنچه ما دریافتیم این است که هرچه والدین بیشتر با کودک خود گفت‌وگوی دادوستدی داشته باشند، پاسخ مغز از طریق زبان قوی‌تر است.” (گابریلی، 2018)

در این حالت، یک واکنش مغزی قوی‌تر، بازتاب درک و تعاملی عمیق‌تر با زبان است؛ بنابراین فقط تعداد کلماتی که کودک شما می‌شنود، مهم نیست بلکه تعاملات و پیچ‌و‌تاب‌های مکالمه است که مهم است. یک محیط کلامی عمیق دقیقاً همین شرایط را دارد و در آینده نتایج زبانی و شناختی بهتری برای کودک خواهد داشت.

در مطالعهٔ MIT، با استفاده از تصویربرداری تشدیدشده‌ٔ مغناطیسی عملکردی (fMRI)، آنها دریافتند که کودکانی که با والدین گفت‌وگوی بیشتری می‌کنند، هنگام گوش دادن به داستان فعالیت مغزی بیشتری دارند و ناحیه Broca’s آنها، که ناحیه‌ای در لوب پیشانی مغز است و در پردازش زبان نقش دارد، بیشتر درگیر می‌شود. در این مطالعه، آنچه برجسته شد، اهمیت مبنای زبان در روابط بین والدین و فرزندان بود. پخش کردن یک نوار یا یک نمایش کارتونی بی‌پایان، نمی‌تواند فواید تعاملات روزانه کودک با فرد موردعلاقه‌اش را داشته باشد.

دفعهٔ بعد که با کوچولوی خود وقت می‌گذرانید، سعی کنید در نحوهٔ صحبت و حالات صورت خود اغراق کنید، درحالی که به صداهایی که ایجاد می‌کند، پاسخ می‌دهید. حواستان به تلاش‌های کودک باشد که برای برقراری ارتباط با شما آواهای بی‌معنایی ایجاد می‌کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، می‌توانید به این کار او پاسخ دهید و با او حرف بزنید؛ برای مثال اگر کودک شما درحالی که پوشکش را عوض می‌کنید، آواهای بی‌معنی ایجاد می‌کند، می‌توانید در مورد آنچه قرار است بعداً انجام دهید با او صحبت کنید، از او بپرسید که آیا آن لباس خاص را دوست دارد یا نه و غیره. انتظار پاسخ نداشته باشید و صرفاً شاهد تلاش‌های او برای صحبت کردن باشید.

هیچ‌ زمانی بهتر از زمان حال برای شروع کردن وجود ندارد. وضعیت فعلی شما هرچه می‌خواهد باشد؛ ممکن است کودک هنوز به دنیا نیامده باشد، تازه متولد شده باشد، نوپا یا پیش‌دبستانی باشد، می‌توانید گفت‌وگوها را با توانایی‌های فعلی کودک خود تطبیق دهید. ممکن است به غرغرها، صداها یا تقلیدها بیانجامد اما این تعاملات دادوستدوار بسیار ارزشمندتر از آن است که فکر می‌کردیم.

شما می‌توانید هزاران پیشنهاد در آوک پیدا کنید که می‌تواند به شما در پرورش زبان کودکتان کمک کند. برای الهام گرفتن از فعالیت‌های روزانه، همین امروز به قسمت فهرست ما مراجعه کنید.

اگر می‌خواهید بیشتر بیاموزید، این لینک‌ها را بررسی کنید: