برخی از زنان در حال حاضر آلرژی فصلی دارند که ممکن است در طول بارداری شدت آن افزایش یا کاهش یابد. برای دیگران، شروع آلرژی‌های بسیار شایع و علائم آن برای اولین‌بار ممکن است حتی مانند یک شوک باشد. براساس گفتهٔ مجلهٔ سازمان جهانی آلرژی (۲۰۱۷)، آلرژی‌ها بر یک پنجم زنان باردار تأثیر می‌گذارند. فقط در ایالات متحده آمریکا، ۳۰-۱۸ درصد از زنان در سنین باروری تا حدی حساسیت فصلی دارند.

برخی از علائم رایج آن عبارت‌اند از: گرفتگی بینی، خارش بینی، عطسهٔ مداوم، آب‌ریزش چشم و قرمزی، خارش یا تورم پوست. برای اطمینان از سلامتی شما و کودکتان، انجام آزمایش برای تشخیص و مدیریت آلرژی در دوران بارداری مهم است.

در مورد تشخیص آن، دادن آزمایش آلرژی in vitro در دوران بارداری بهترین کار است. سعی کنید تا بعد از تولد کودک، چند آزمایش پوستی دهید و آلرژی خود را بررسی کنید. با توجه به اینکه می‌دانید همیشه پیشگیری و احتیاط بهترین کار خواهد بود. در مرحلهٔ اول، آنچه را که باعث ایجاد آلرژی می‌شود شناسایی کنید و سعی کنید کاملاً از آن اجتناب کنید یا در معرض آن قرار نگیرید.

همیشه قبل از مراجعه به داروهای بدون نسخه، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. در مورد درمان‌های خانگی، کلینیک مایو موارد زیر را پیشنهاد می‌کند:

  • مجاری بینی خود را بشویید. ¼ قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید. خوب مخلوط کنید، سپس آن را در قابلمه، بطری یا سرنگ Neti قرار دهید (از داروخانهٔ محل زندگی خود تهیه کنید). درحالی که سوراخ بینی دیگر را بسته‌اید و آن را فشار می‌دهید، محلول داخل سرنگ را در سوراخ بینی‌تان خالی کنید. سپس محلول از طریق مجرای بینی، داخل دهان شما جریان می‌یابد، آن را کاملاً تف کنید و بینی خود را تخلیه کنید و سپس با سوراخ بینی دیگر نیز همین کار را تکرار کنید. این کار به این دلیل مؤثر است که سرعت و هماهنگی ساختارهای ریزی مانند مو را در داخل بینی‌تان افزایش می‌دهد که به هل دادن مخاط شما و از بین بردن مواد حساسیت‌زا و تحریک‌کننده داخل بینی کمک می‌کند.
  • تنفس بخار گرم از دوش و یا از یک رطوبت‌ساز می‌تواند کمک بزرگی کند. مراقب باکتری‌هایی باشید که می‌توانند در رطوبت‌ساز شما جمع شوند!
  • سینوس‌های خود را ماساژ دهید تا مقداری از آب‌ریزش بینی شما رفع شود.

میزان حساسیت شما هرچقدر باشد، قبل از اقدام به خود درمانی، ابتدا با پزشک مشورت کنید و یک برنامهٔ مناسب برای مدیریت حساسیت خود تهیه کنید و با این کار به خودتان و کودکتان کمک کنید.