اگرچه کودک شما اولین قدم های خود را در زمان خودش برمی دارد ، اما فعالیت هایی وجود دارد که می تواند برای رشد و تقویت عضلات لازم برای شروع راه رفتن به او کمک کند. در اینجا چند تمرین ساده آورده شده است:

  • کمک به راه رفتن: در حالی که فرزندتان نشسته است ، کنار او بایستید و دستان او را بگیرید و او را به حالت ایستاده بالا بیاورید. به آرامی یکی از بازوهای او را و سپس دیگری را به سمت جلو بکشید. توام با چرخش باسن او، پاهایش نیز این چرخش را دنبال خواهد کرد. تا می توانید این کار را انجام دهید!
  • گشت زدن: بگذارید در کنار مبل رفت و آمد کند. در ابتدا می توانید به او کمک کنید تا یکی از دستهای شما را بگیرد و با دست دیگری که روی مبل قرار گرفته است ، خود را بالا نگه دارد. می توان با قرار دادن یکی از اسباب بازی های مورد علاقه اش در سمت دیگر مبل ، به وی انگیزه حرکت به آن سمت را داد. این به او انگیزه می دهد که پیاده روی را تمرین کند و در نهایت خودش این کار را به تنهایی انجام دهد.
  • کشش چهارپایه: برای این فعالیت شما به یک چهارپایه به اندازه کودک و بدون پشتی نیاز دارید. در حالی که کودک شما روی چهارپایه نشسته است ، اسباب بازی های او را روی زمین کنار او قرار داده و از او بخواهید که خم شود و یکی از آنها را بگیرد. از آنجا که او باید بتواند با انگشتان پا به زمین برسد ، چهارپایه نباید بسیار بلند باشد. بعداً ، برای دشوارتر کردن این فعالیت ، اسباب بازی ها را کمی جلوتر قرار دهید. این به تقویت عضلات پشت ، بازو و پا کمک می کند.
  • توپ و سبد: گلوله ها یا اسباب بازی های دیگر را در اطراف زمین و یک سبد را در سمت دیگر اتاق قرار دهید. سپس از کودک خود بخواهید که بخزد ، اسباب بازی ها را برداشته و سپس آنها را در سبد قرار دهد. این به رشد عضلات پا کمک می کند و حتی ممکن است انگیزه او را برای شروع قدم های اول ایجاد کند!

تمرین این فعالیت ها به طور مداوم به کودک شما کمک می کند تا قدرت و هماهنگی عضلانی را ایجاد کند. نگران نباشید اگر کودک شما کمی دیر شروع به راه رفتن کند. بالاخره به آنجا می رسد! اگر نگرانی خاصی دارید و متوجه می شوید که کوچولوی شما بعد از 18 ماهگی اولین قدم های خود را برنداشته است ، با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید

  • How Active is Your Baby?
  • Healthy Families BC (Program), British Columbia. Ministry of Health, British Columbia Government E-Book Collection
  • HealthLink BC. (2015). Toddler’s first steps: A best chance guide to parenting your 6- to 36-month-old child (4th rev., 2nd, 2015. — ed.). Victoria, B.C.: Ministry of Health