درادامه ۸ فعالیت سرگرم‌کننده آورده می‌شود که می‌توانید با کوچولوی خود امتحان کنید تا به او کمک کنید تلفظش بهتر شود.

  1. بینگو بازی کنید! چند برگه بازی بینگو آماده کنید و برای اصواتی که می‌خواهید تمرین کنید نمادهایی آماده کنید، برای مثال “اسباب‌بازی” برای “ا” ، “قرمز” برای “ق” و غیره. سپس کارت‌هایی را فقط برای اصوات تهیه کنید. وقتی کارت را بیرون می‌آورید، صدا را بگویید. کودک شما و دوستانش باید کلمه‌ای را که با آن صدا مطابقت دارد در صفحهٔ بینگوی خود پیدا کنند.
  2. کلمات متجانس را تمرین کنید! تمرین کلماتی که تقریباً یکسان به‌نظرمی‌رسند اما تفاوت واضحی در تلفظ دارند می‌تواند به کودک شما کمک کند تا از این اصوات مختلف آگاه شود.  برای اینکه بیشتر سرگرم‌کننده شود و همچنین به کودک کمک کنید تا به صدای خود از نزدیک گوش دهد، هنگام تمرین صدای خود را ضبط کنید و سپس گوش دهید تا بفهمید نحوهٔ کار شما چگونه بوده است.
  3. برخی کلمات دارای پیچش‌های زبانی را امتحان کنید! از آنجا که آنها از واج‌آرایی (تکرار یک صدا) استفاده می‌کنند، برای تمرین صداها و بهبود مهارت تلفظ و تسلط در هنگام صحبت بسیار عالی‌اند.
  4. یک بازی حدس زدنی انجام دهید! از کودکتان بخواهید درحالی که با دهانتان زمزمه می‌کنید، با نگاه کردن به دهان شما حدس بزند که کدام کلمه را می‌گویید. او باید هنگام گفتن صدا روی شکلی که دهان شما ایجاد می‌کند تمرکز کند. سپس، نوبت به کوچولوی شما هم می‌رسد که کلمه‌ای را نجوا کند!
  5. شخصیتی را بکشید! اگر کودک خردسال شما خلاق و هنرمند است، مطمئناً از این فعالیت لذت خواهد برد. یک شخصیتی ایجاد کنید و برای او نامی بگذارید که با صدایی که می‌خواهید تمرین کنید شروع شود؛ برای مثال: “سام”. سام را بکشید و سپس به چیزهای مختلفی که سام دوست دارد و با صدای نام او مانند “سیب” ، “سالاد” یا “ساعت” شروع می‌شود، فکر کنید و آنها را در اطراف تصویر شخصیت خود نقاشی کنید.
  6. یک بازی متحرک انجام دهید! اگر کودک شما بسیار فعال است، پس این فعالیتی جالب برای اوست. برای اجرای این بازی، به هر صدا یک حرکت اختصاص دهید؛ برای مثال پریدن برای “L” و کف زدن برای “R”. کودک شما مجبور است هربار که صدای مربوطه را می‌شنود، این حرکات را انجام دهد! می‌توانید فقط صدا را بگویید یا برای اینکه کمی بیشتر به چالش کشیده شود، کلماتی را با این صداها بگویید.
  7. یک تاس بندازید! تاس خود را با صداهای مختلف در هر طرفش بسازید. می‌توانید با کوچولوی خود و دوستانش بازی کنید. وقتی هر بازیکن تاس را می‌چرخاند، باید یک کلمه یا چند کلمه را با صدایی که دریافت کرده است تلفظ کند!
  8. تمرینات حرکتی دهان و دندان را انجام دهید! با فرزند کوچک خود یک بازی با چهره‌های خنده‌دار انجام دهید و این حرکات را امتحان کنید:

آ: بزرگ‌ترین لبخند ممکن را بزنید و سپس آرام باشید.

ب: با سفت و بسته نگه داشتن لب‌ها، گونه را پف کنید. این کار را با هردو طرف گونه امتحان کنید، سپس با یک گونه و بعد با لب‌های بالا و پایین!

ج: لب‌ها را فشار دهید گویی می‌خواهید کسی را ببوسید، سپس آن را به طرفین بکشید.

د: زبان را به سقف دهان فشار دهید و سپس آن را بیرون بیاورید.

ه: بدون حرکت فک، اطراف لب‌ها را با زبان ردیابی کنید! این کار را در هردو جهت انجام دهید.

برای لذت بیشتر از این فعالیت، می‌توانید از آینه استفاده کنید تا تمام چهره‌های خنده‌دار خود را ببینید! این حرکات به کودک شما کمک می‌کند تا لب‌ها، گونه‌ها، زبان و عضلات فک خود را تقویت کند. سایر فعالیت‌های سرگرم‌کننده که شامل ورزش حرکتی دهان و دندان می‌شود عبارت‌اند از: دمیدن برای درست کردن حباب، باد کردن بادکنک یا سوت زدن، و نوشیدن با نی. این تمرینات علاوه‌بر کمک به قدرت عضلات دهان، به کودک شما کمک می‌کند تا نفس کافی برای گفتن اصوات، کلمات و در نهایت جملات را داشته باشد!

برای آشنایی با ایده های بیشتر سایت های زیر را دنبال کنید:
12 Pronunciation Games & Exercises For ESL Students
Easy Oral Motor Exercises To Try – Today!
6 Activities to Improve Pronunciation