۵ روش ساده برای آموزش مهارت‌های ارتباطی

برقراری ارتباط صحیح به معنای توانایی ایجاد ارتباط و به اشتراک گذاشتن موضوع‌ها و احساسات با دیگران است. این را می‌توان در ارتباط کلامی یا غیرکلامی اعمال کرد. در سنین پایین، کودکان تعامل با عزیزان و نحوهٔ بیان خواسته‌ها و نیازهای خود را می‌آموزند تا پرستاران آنها را برآورده کنند. سپس این امر به منظور انتقال اندیشه‌‌های آنها تکامل می‌یابد.

مهارت‌های ارتباطی فرزندتان در سال‌های اول زندگی به طور فزاینده‌ای رشد می‌کند، به‌ویژه اگر او از بزرگسالانی که به او اهمیت می‌دهند، کمک بگیرد. در ادامه پنج فعالیت بیان می‌شود که می‌توانید آنها را برای کمک به کودک در برقراری ارتباط بهتر با دیگران انجام دهید:

  1. با فرزندتان صحبت کنید و وقتی صحبت می‌کند به او گوش دهید؛ با او ارتباط چشمی برقرار کنید و با پرسیدن سؤال‌هایی که پاسخ‌های نامحدودی می‌توان به آنها داد، به او کمک کنید تا مهارت‌های زبانی‌اش را تقویت کند و او را تشویق کنید تا افکارش را با شما در میان بگذارد.
  2. به احساسات و عقاید کودک خود احترام بگذارید و آنها را تشخیص دهید؛ اگر احساس امنیت کند و بداند که مورد قضاوت و انتقاد قرار نخواهد گرفت، در گفت‌وگو درباره‌ٔ افکار خود راحت‌تر خواهد بود. به خاطر داشته باشید که می‌توانید با احساسات کودک خود همدردی کنید اما درعین‌حال با رفتار او مخالف باشید.
  3. از فرزند کوچک خود دربارهٔ اینکه روز خود را چگونه گذرانده است، سؤالاتی کنید؛ با این کار او می‌فهمد که شما واقعاً به او اهمیت می‌دهید و می‌خواهید نظر او را بشنوید. حتی می‌توانید این کار را به عادت هرشب خود تبدیل کنید؛ وقایع روز را مرور کنید و با کودکتان درباره‌ٔ احساساتش در طول روزی که گذشته صحبت کنید.
  4. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، زمان مطالعه را به برنامهٔ روزانهٔ خود اضافه کنید؛ هنگام خواندن، کودک خود را تشویق کنید که چند کلمه و عبارت را تکرار کند و در مورد طرح و تصاویر داستان صحبت کند. او ممکن است کنجکاو باشد و سؤالات ساده ای درباره کتاب بپرسد؛ مانند: “آن چیست؟”.
  5. الگوی خوبی برای فرزندتان باشید؛ او از نزدیک شما را تماشا می‌کند و از شما یاد می‌گیرد. پس با احترام با دیگران صحبت کنید تا او نیز از شما پیروی کند. مهارت‌های ارتباطی خوب مانند گوش دادن به صحبت دیگران و سپس اظهارنظر دربارهٔ گفته‌های آنها را به الگویی برایشان تبدیل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟