کارشناسان می‌گویند خلاقیت از نظر سنی و زمانی محدودیتی ندارد اما مهم‌تر از همه این است که خلاقیت را می‌توان کسب کرد و پرورش داد! از همان روزهای ابتدایی، بچه‌ها به تضادها، رنگ‌ها، صداها و حرکات پاسخ می‌دهند. چگونگی ادغام آنها با این تجارب مختلف، در پیشرفت آنها تأثیر می‌گذارد، خصوصاً در نحوهٔ کسب خلاقیت. وقتی خلاقیت در سال‌های اولیهٔ کودکی پرورش یابد، می‌تواند منافع زیادی را به همراه داشته باشد. مطالعهٔ انجام‌شده در UNC-Chapel Hill نشان داد که تخیل و خلاقیت بچه‌ها به طور خاص به آنها کمک می‌کند تا با درد کنار بیایند. همچنین خلاقیت به کودکان کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشند، مهارت‌های اجتماعی خود را رشد دهند و بیشتر بیاموزند.

شما می‌توانید به روش‌های مختلف خلاقیت کودک را در خانه پرورش دهید. در ادامه چند نکته آمده است که باید با کوچولوی خود امتحان کنید:

  1. مهارت‌های بدنی را تمرین کنید. با یادگیری حرکت، درک اشیا و سایر مهارت‌های جسمی، کودک شما در مورد دنیای خود یاد می‌گیرد و در نتیجه رشد شناختی خود را ارتقا می‌بخشد. این یکی از راه‌های اصلی او برای ایجاد روش‌های جدید تفکر، تعامل، کشف و حل مشکلات است. چه باید کرد؟ بازی با اسباب‌بازی‌هایی مانند بلوک‌ها، حلقه‌ها، فنجان یا حتی اشیایی که صداهای جالبی ایجاد می‌کنند، حس کنجکاوی کودک شما را برمی‌انگیزند و مهارت‌های حرکتی او را تقویت می‌کنند.
  2. حواس او را تقویت کنید. وقتی بچه‌ها فرصت‌های متنوعی برای کشف حواس خود دارند، اکتشاف را سرگرم‌کننده می‌دانند و این به آنها کمک می‌کند که بعداً خلاقیت بیشتری داشته باشند. چه باید کرد؟ می‌توانید موارد مختلفی مانند بازی با بافت‌ها و سطوح مختلف، موسیقی و حتی غذا را امتحان کنید. خارج از چارچوب‌ها و قواعد متداول فکر کنید تا خلاقیت کودک شکوفا شود!
  3. بازی تظاهر یا تقلید کردن را انجام دهید. با بازی تظاهر و تقلید از دیگران، به کودک خود اجازه دهید که افکار، احساسات، آرزوها و خلاقیت‌هایش را بیان کند. چه باید کرد؟ توانایی‌های جدید او را به چالش بکشید؛ از او بخواهید مثل یک حیوان دست‌آموز بپرد، مثل شیر غرش کند یا بیشتر تلاش و کشف کند و ببیند آیا می‌تواند بادبادک شود یا یک بالون که پر از باد است و به‌آرامی همهٔ هوایش را بیرون می‌دهد!
  4. کتاب بخوانید. کتاب‌ها نه تنها مهارت‌های زبانی کودک شما را افزایش می‌دهند بلکه به او کمک می‌کنند دنیای جدیدی را کشف کند و خلاقیت خود را تقویت کند. چه باید کرد؟ سعی کنید با قرار دادن کتاب در برنامهٔ روزانه خود، به خواندن عادت کنید. یک کار عالی این است که او را به خواندن یک داستان قبل از خواب عادت دهید. کتاب‌هایی را با خطوط و طرح‌های خلاقانه انتخاب کنید تا تخیل کودک شما شکوفا شود.
  5. فضا را هنری کنید. هنر یکی از ساده‌ترین (و سرگرم‌کننده‌ترین) راه‌ها برای جریان دادن به تخیل و خلاقیت است. مهم است كه به کوچولوی خود آزادی عمل بدهید و بگذارید كار خود را مدیریت کند. به این ترتیب، او می‌تواند خلاق‌تر باشد! چه باید کرد؟ بگذارید تخیل کوچولوی شما آزادانه عمل کند، سعی کنید نقاشی، طراحی، ساختن و حتی با خمیر مجسمه‌سازی کردن را تمرین کنید. او را مجبور به انجام کارها به روش خاصی نکنید، در عوض بگذارید آزادانه کاوش و بازی کند.