۵ چیزی که در مورد کودکتان نمی‌دانستید!

مطمئناً متوجه شده‌اید که کودکتان با وجود سن کم می‌تواند کارهای شگفت‌انگیز زیادی انجام دهد. نوزادان پر از شگفتی‌اند! این حقایق جالب را بخوانید و برخی از رمز و رازهایی را که دربارهٔ کودکتان وجود دارد، کشف کنید!

  1. گاهی‌اوقات که کودک شما برای خوابیدن مشکل دارد و او را سوار ماشین می‌کنید، آیا متوجه شده‌اید که تقریباً به طور جادویی‌ می‌خوابد؟ دلیل این امر این است که سیستم دهلیزی (مسئول تعادل و کنترل فضایی) به مغز کودک شما می‌گوید که او در حال حرکت است. از آنجا که کودک شما فقط می‌تواند داخل اتومبیل را ببیند، سیستم بینایی سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند که او بی‌حرکت است. این سردرگمی باعث می‌شود کودک شما بخوابد. حتی اگر این روش مؤثر باشد اما توصیه نمی‌شود؛ زیرا کودک احتمالاً خوابی عمیق و ترمیمی نخواهد داشت.
  2. آیا از خود پرسیده‌اید که چرا کودک شما هربار که از اتاق خارج می‌شوید حتی اگر برای مدت کمی باشد گریه می‌کند؟ یا چرا قایم‌باشک آن‌قدر کودک شما را سرگرم می‌کند؟ این اتفاق می‌افتد زیرا کودک شما هنوز دوام شیء را درک نمی‌کند. این بدان معناست که اگر چیزی از دید کودک شما دور شود، او تصور می‌کند که آن چیز دیگر وجود ندارد. نوزادان به مرور این توانایی را که چیزی وجود دارد، خواه در حوزهٔ بینایی آنها باشد یا نباشد، کسب می‌کنند. قبل از اینکه لازم باشد آن چیز به دامنهٔ دید آنها بازگردد.
  3. آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که کودک شما چگونه توانسته ۹ ماه در آب زندگی کند؟ در طول بارداری و ۶ ماه اول، انسان دارای واکنش غواصی است و این به نوزادان اجازه می‌دهد بیشتر از حد متوسط در زیر آب بمانند. هنگامی که کودک زیر آب است، آنها بلافاصله تنفس را متوقف می‌کنند، درحالی که ضربان قلب آنها ۲۰٪ کاهش می‌یابد. همچنین، گلوت آنها (شکافی که باعث می‌شود هوا به ریه‌ها منتقل شود) بسته می‌شود و بنابراین به جای آسیب زدن به ریه‌ها، آب به معدهٔ آنها می‌رود.
  4. آیا از خود پرسیده‌اید که کودک شما در مقایسه با شما چند سیناپس عصبی دارد؟ به طور متوسط، نوزادان تازه متولدشده ۱۰۰ میلیارد نورون دارند و تقریباً همین تعداد ستاره نیز در کهکشان راه شیری وجود دارد! تعداد سلول‌های عصبی در بزرگسالان یکسان است. بااین حال، وقتی کودک شما ۴-۲ ساله است، تعداد اتصالات عصبی یا سیناپس‌هایش بیشتر است. شبکهٔ عصبی برای یادگیری هر چیزی مانند زبان‌ها، سازها و ورزش آماده است. وقتی کودک شما بزرگسال می‌شود، تعداد سیناپس‌ها به یک سوم آنچه بودند کاهش می‌یابد؛ زیرا فقط موارد باقیمانده تقویت شده‌اند.
  5. آیا فکر کرده‌اید که اگر بینایی کودک هنوز رشد نکرده است پس چگونه شما را می‌شناسد؟ قبل از تولد (حدود ماه ۷ بارداری)، کودک شما شروع به شنیدن صدای شما می‌کند و به همین دلیل است که آنها می‌توانند از روز اول شما را بشناسند! همچنین نوزاد شما فقط از ۳ روز پس از تولدش، رایحهٔ شما را تشخیص می‌دهد. او نه تنها می‌تواند بوی شما را تشخیص دهد بلکه این بوی مورد علاقهٔ او نیز هست!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟