۵ فعالیت برای نوزادان ۴ ماهه

دانستن نحوهٔ سرگرمی و مراقبت از کودک می‌تواند یک ماجراجویی باشد؛ به‌ویژه برای والدین جدید. با دقت نگاه کردن به کودک، هماهنگ بودن با نشانه‌های رشد او و هر بار امتحان کردن یک‌چیز، به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید کدام فعالیت‌ها برای فرزند شما بهترین خواهد بود.

اگرچه هفته‌ها و ماه‌هایی که نوزادان به مراحل مهم و مشخص رشد می‌رسند، تخمین زده شده است اما حقیقت این است که هر کودکی با سرعت خود رشد می‌کند. احترام به جدول زمانی مخصوص به خود آنها، فشار روی شما را کاهش می‌دهد و فضایی را که کودکتان برای رشد نیاز دارد، فراهم می‌‌کند. صرف‌نظر از اینکه آنها اکنون در چه مرحله‌ای قرار دارند، در ادامه ۵ فعالیت بیان می‌شود که می‌توانید آنها را با کودک ۴ ماههٔ خود در خانه امتحان کنید.

رشد کودک شما در چهار ماهگی:

 • آنها ممکن است دوست داشته باشند به تصویر خود در آینه نگاه کنند.
 • وقتی چیزی توجه آنها را جلب می‌کند، ممکن است دست‌های خود را به بالا و پایین تکان دهند.
 • آنها شروع می‌کنند به اینکه با حالت‌های چهره‌شان به ما نشان دهند که چیزی را دوست دارند یا ندارند.
 • آنها ممکن است پیش از این به اندازهٔ کافی قوی شده باشند که بتوانند هنگام خوابیدن روی شکم و تکیه دادن به بازوها و آرنج،  سر و سینهٔ خود را بلند کنند.
 • آنها احتمالاً برای برداشتن اشیای نزدیک به خود حرکات هدفمندی انجام خواهند داد.
 • آنها علاقه‌مند می‌شوند که وقتی در مکان جدیدی قرار می‌گیرند به اطراف نگاه کنند.
 • آنها ممکن است با تکیه دادن به بالش‌ها بتوانند بنشینند، هرچند که هنوز کمی زود است.*

به یاد داشته باشید که نوزادان با سرعت خود رشد می‌کنند و همهٔ کودکان تا چهار ماهگی به این مراحل رشد نمی‌رسند.

احساس عاطفی کودک چهارماهه شما

با بزرگ شدن کودک، آنها علاقه‌مند خواهند شد که در فعالیت‌های جدید شرکت کنند. در اینجا چند نکته وجود دارد که در هنگام حرکت در دنیای بزرگ و گسترده به سلامت احساسی آنها کمک می‌کند:

 • هر زمان که کودک شما به مراقبت احتیاج داشت، از او مراقبت کنید.
 • کودک خود را تا آنجا که ممکن است در آغوش بگیرید.
 • همیشه حضور داشته باشید.
 • از مکان‌های جدید بازدید نکنید.

آكادمی پزشكی اطفال آمریكا (AAP) توصیه می‌كند، در طول چند ماه اول زندگی كودك، والدین باید بلافاصله و هر زمان كه او می‌خواهد، برای رفع نیازهایش حضور پیدا كنند؛ به این ترتیب آنها پیوندهای محکمی با والدین خود برقرار و احساس امنیت می‌کنند.

کودک چهار ماهه در مرحله‌ای از رشد است که نیاز به تماس بدنی زیادی دارد؛ به همین دلیل، احتمالاً چند دقیقه بعد از خوابیدن در تختخوابشان، صدای گریه آنها را خواهید شنید. این رفتار در سن آنها طبیعی است، پس نگران نباشید. شما کار را درست انجام می‌دهید!

فعالیت‌های کودک چهار ماهه

 1. تمرین منظم را به یک روال عادی تبدیل کنید.

قرار دادن کودک در موقعیت‌های مختلف به او کمک می‌کند تا مهارت‌های جدیدی مانند غلت زدن و خزیدن در او رشد کند. ترجیحاً این فعالیت‌ها را روی زمین، روی فرش یا لحاف ضخیم انجام دهید.

اگر ساعت منظمی از روز را برای انجام دادن یک برنامهٔ تمرینی کوچک انتخاب کنید، کودک شما به سرعت با این برنامه هماهنگ می‌شود و تشخیص می‌دهد که برنامهٔ مشخصی برای تمرین دارد.

 1. بازی با اشیا

در چهارماهگی، کودک شما گرفتن اشیا و کشف آنها با  دست،  چشم و  دهان را شروع می‌کند. اسباب‌بازی‌هایی را به او بدهید که دارای اشکال، اندازه‌ها و بافت‌های مختلفی هستند و برای تشویق کودک به کشف و بازی کردن با آنها، صداهایی ایجاد می‌کنند.

همچنین هنگامی که کودکتان محیط اطراف خود را جست‌وجو می‌کند، به او بپیوندید و نحوهٔ استفاده از اشیای مختلف را به او نشان دهید. به آنها کمک کنید که ببینند چگونه می‌توانند اشیا را لمس کنند و آنها را تکان دهند. آنها حتی می‌توانند اشیا را روی زمین غلت دهند یا بیندازند!

قرار دادن اشیا در دهان، قسمت طبیعی از اکتشاف کودک است؛ بنابراین مهم است که اشیایی که کودک شما لمس می‌کند تمیز باشند و در مکان‌های تمیز با آنها بازی کند.

 1. با کودک خود صحبت کنید.

بزرگسالان روزانه باهم صحبت می‌کنند، به‌ویژه در مورد کاری که در طول روز انجام می‌دهند. کودک شما نیز می‌تواند بخشی از آن گفت‌وگو باشد! دربارهٔ هر کار عادی‌ای که با آنها انجام می‌دهید به طور مفصل توضیح دهید؛برای مثال هنگامی که از خواب بیدار می‌شوند، به آنها بگویید که دیگر روز است و باید فعالیت‌های روزمره خود را مانند حمام کردن، تعویض پوشک و بازی کردن را شروع کنند.

هنگامی که مشغول هستید و مجبورید کودک خود را روی صندلی مخصوص حمل کودک یا تختخوابش بگذارید، برای او توضیح دهید: «مادر و پدر قرار است صبحانه درست کنند درحالی که تو ما را از روی صندلی تماشا می‌کنی. ما اینجا هستیم و با تو صحبت می‌کنیم “. این گفت‌وگوها به مهارت‌های ارتباط شفاهی کودکتان کمک و آن را تقویت می‌کند.

 1. استفاده از موسیقی هیجان‌انگیز

موسیقی برای سر ذوق‌ آوردن کودک شما در هنگام تفریح بسیارعالی است. مطالعات نشان داده است که نت‌های موسیقی به‌طورکلی رشد مغزی و مهارت‌های اجتماعی را در نوزادان و کودکان تقویت می‌کنند.

یکی از گزینه‌ها پخش لالایی یا استفاده از ابزاری مانند جغجغه، آویزهای کودکانهٔ که بالای سر نوزاد نصب می‌شوند و صفحه کلید است. گذاشتن آنها در دسترس کودک یا نشان دادن صداهایی که از آنها خارج می‌شود، ممکن است حس کنجکاوی آنها را برانگیزد.

هنگامی که شما برای کودک خود موسیقی آرامش‌بخشی پخش می‌کنید و به او کمک می‌کنید که آرام شود و تشویقش می‌کنید که به شیوه‌ای مثبت با احساسات خود کنار بیایند. به محض اینکه کودک شما احساس کند شخصی یا چیزی به او کمک می‌کند که آرام شود، به احتمال زیاد خود او یاد می‌گیرد که چگونه این کار را انجام دهد.

 1. خواندن داستان‌ها

یک داستان کوتاه با تصاویر روشن می‌تواند تخیل کودک شما را تحریک کند. اگر به کودک چهارماههٔ خود اجازه دهید که کتاب را لمس و کشف کند، این تجربه را برای آنها جالب‌تر می‌کند و این می‌تواند در آینده عادت خوب مطالعه را در او ایجاد کند.

هنگام مطالعه با کودک، کتاب‌های مقوایی یا پارچه‌ای و کتاب‌های نرم از جنس وینیل را امتحان کنید که می‌توانند خیس شوند و شسته شوند. اگر کودک شما بافت‌های مختلفی را در صفحات خود پیدا کند، ممکن است بخواهد به دنبال کشف جدیدی باشد و بیشتر و بیشتر آنها را جست‌وجو کند.

به یاد داشته باشید که روز اول انجام دادن یک فعالیت جدید، کودک چهارماههٔ شما ممکن است برایش عجیب باشد و در مقابل چیز ناشناخته‌، بی‌قراری کند. اگر تحریک‌پذیری نسبت به فعالیتی بیش از پنج روز ادامه یابد، ممکن است کودکان هنوز برای آن آماده نباشند؛ بنابراین چند هفته صبر کنید و بعداً دوباره امتحان کنید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

برای کسی یک هدیه ویژه ارسال کنید که یک عمر طول بکشد

برای چه کسی خرید می کنید؟