خانواده مهم است. ما عبارت‌ها و فیلم‌های بی‌پایانی (و تحقیق!) داریم تا آن را به ما یادآوری کنند اما به عنوان یک یادآوری دیگر، براساس گفتهٔ مرکز هاروارد درباره‌ٔ کودک در حال رشد، رابطهٔ مثبت والدین یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده در سلامت مادام‌العمر رفتاری، جسمی و شناختی کودک است. باوجوداین، یافتن زمان باکیفیت برای گذراندن با فرزندانمان می‌تواند چالش‌برانگیز باشد.

در ادامه ده روش آمده است که می‌توانید با استفاده از آنها زمان بیشتری را در روز با خانوادهٔ خود بگذرانید.

  1. شام خانوادگی. غذا خوردن با هم یک راه عالی برای برقراری ارتباط است. همه باید غذا بخورند، درست است؟ موضوعاتی را از پیش برای صحبت کردن در نظر بگیرید، بچه‌های خود را به عنوان کمک‌آشپز انتخاب کنید یا کارهای خاصی انجام دهید.
  2. نمایش فیلم هنگام شب. لباس خواب خود را بپوشید، پاپ کورن درست کنید و فیلمی انتخاب کنید که هم شما و هم بچه‌هایتان از دیدن آن لذت ببرید. شاید بتوانید یکی از فیلم‌های مورد علاقهٔ دوران کودکی خود را پیشنهاد دهید. بعد از فیلم، دربارهٔ صحنه‌ها و قسمت‌های خنده‌دار فیلم که دوست داشتید صحبت کنید.
  3. باهم بازی کنید؛ بازی از نظر شناختی و جسمی سبب درک عمیق می‌شود. پیشنهادهای بازی متناسب با سن کودکتان را در (لینک:) اینجا پیدا کنید.
  4. زمانی برای داستان. اگر پیش از این، قبل از خواب با کودکان خود برنامهٔ کتاب خواندن داشته‌اید، عالی است! برای استفاده بیشتر از این فعالیت، پس از آن، از کودک خود سؤال‌هایی در مورد کتاب بپرسید تا ببینید چه چیزی را به یاد می‌آورد.
  5. فیلم‌های خانوادگی قدیمی را تماشا کنید. بچه‌های شما آنها را دوست خواهند داشت. به آنها فیلم یا عکس‌هایی از کوچکی‌شان یا حتی عکس‌های قبل از تولدشان را نشان دهید.
  6. بخوانید و برقصید. چند آهنگ بگذارید و با آنها برقصید! نکات بیشتر دربارهٔ چگونگی تلفیق موسیقی در زندگی کوچولوی خود را در (لینک:)اینجا پیدا کنید.
  7. آنها را برای صرف دسر بیرون ببرید و در نظر بگیرید که هربار آنها را به همان مکان همیشگی ببرید. فرزندان شما همیشه اوقات خاص دو نفره‌تان را به بستنی‌فروشی، نانوایی یا رستوران مورد علاقهٔ خود ربط می‌دهند. اگر چند فرزند دارید، هربار یکی از‌ آنها را با خود به بیرون ببرید، این راهی عالی برای ایجاد احساس خاص بودن در آنهاست.
  8. اقامت کنید. نقش توریستی را بازی کنید و از جاذبه‌های محلی محبوب یا رستوران‌ها دیدن کنید. شما یک فعالیت را انتخاب می‌کنید و اجازه می‌دهید فرزندانتان یک فعالیت دیگر را انتخاب کنند. عکس بگیرید و یک آلبوم عکس کوچک درست کنید یا نمایش اسلایدی بسازید تا بتوانید به وسیلهٔ آن، آن فعالیت‌ها را به خاطر بسپارید.
  9. با ماشین دور بزنید. از جاده‌ای که کمتر تا به حال از آن گذشته‌اید، بروید، در مورد آنچه از پنجره می‌بینید صحبت کنید یا کتاب صوتی پخش کنید. همچنین می‌توانید به پارک بروید. پارک‌های جدید را در شهر خود امتحان کنید، به درختان و گیاهان مختلف اشاره و به آنها نگاه کنید و از فضاهای باز استفاده کنید.
  10. کارهای خانه را با هم انجام دهید. الگوسازی کنید! اهمیت مرتب بودن را به فرزندان خود بیاموزید و هنگامی که هردو خانه را تمیز می‌کنید، وظایف کوچک و قابل مدیریتی را به آنها بسپارید. برای تفریح بیشتر رادیو را روشن کنید.

به یاد داشته باشید که در سپری کردن اوقات با خانواده، اغلب کیفیت از کمیت مهم‌تر است. وقتی در کنار فرزندان خود هستید از انجام دادن چند کار با هم اجتناب کنید، چیزهایی را که باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند، به حداقل برسانید و توجه کامل خود را به آنها بدهید. خوش بگذره!

منابع:


میرنا گارسیا یک روانشناس بالینی با تخصص آموزش اولیه و پیش دبستانی است. او در زمینه مشکلات یادگیری دوران کودکی آموزش دیده است و با کودکان در هر سنی کار کرده است. او معلم پیش دبستانی بوده است و در برنامه های STEAM و همچنین آموزش زبان دوم با بچه ها کار کرده است. میرنا علاقه زیادی به رشد زودهنگام دوران کودکی دارد و به کمک والدین برای آگاهی و کار با فرزندان خود ادامه خواهد داد.