در اوایل زندگی کودکان، ما شاهد شفقت، همدلی و مراقبت در آنها هستیم اما برای اینکه این ویژگی‌ها شکوفا شود و بچه‌ها کاملاً بااخلاق شوند، بزرگسالان باید به آنها کمک کنند.

وقتی کودکان می‌توانند با دیگران همدلی کنند، احتمالاً بعداً با داشتن روابط قوی‌تر با دیگران، خوشبخت‌تر و موفق‌تر خواهند شد. تلاش برای اهمیت دادن کودکان به دیگران و همسالانشان مهم است. دانشکدهٔ تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد به عنوان بخشی از پروژهٔ مشترک “مراقبت” خود، چند راهکار برای تربیت کودکان مراقب، محترم و بااخلاق بیان کرده‌است.

1- در ایجاد روابط دوستانه با فرزندان خود تلاش کنید

اگر می‌خواهید فرزندانتان مراقب باشند و به شما احترام بگذارند، پس با آنها این‌گونه رفتار کنید! به نیازهای جسمی و عاطفی آنها توجه کنید، یک محیط خانوادگی پایدار و دوست‌داشتنی ایجاد کنید، محبت نشان دهید، دربارهٔ مواردی که برای آنها مهم است، صحبت کنید و از تلاش‌ها و موفقیت‌های آنها تعریف کنید.

2- یک الگوی اخلاقی عالی باشید

کودکان با مشاهده می‌آموزند و چیزهایی را بزرگسالان به آنها احترام می‌گذارند، تکرار می‌کنند. اطمینان حاصل کنید که در حال تلاش برای داشتن صداقت، انصاف و مراقبت کردن از رفتار خود هستید. مهم این است که وقتی در مقابل بچه‌هایتان رفتار خوبی نشان نمی‌دهید، به عنوان یک الگو برای آنها، به اشتباه بودن کارتان اعتراف کنید و روی آن کار کنید!

3- مراقبت از دیگران را در اولویت قرار دهید

بیشتر والدین می‌گویند پرورش کودکانی که به دیگران اهمیت می‌دهند، اولویتی اصلی برای آنان است اما این موضوع چیزی نیست که اغلب در خانه دربارهٔ آن صحبت شود. پرورش کودکان با رعایت موازین اخلاقی ارزشمند، راهی عالی برای اولویت دادن به مراقبت است؛ زیرا به آنها می‌آموزید که حتی در صورت سخت بودن، کار درست را انجام دهند، به تعهدات خود احترام بگذارند و برای آنچه به آن اعتقاد دارند ایستادگی کنند.

4- فرصت‌هایی برای تمرین مراقبت و سپاسگزاری فراهم کنید

مطالعات نشان می‌دهد افرادی که به طور منظم نسبت به دیگران ابراز تشکر و سپاسگزاری می‌کنند، مفیدتر، دلسوزتر، سخاوتمندتر، شادتر و سالم‌ترند. مهم است که کودکان مراقبت از دیگران و سپاسگزاری را یاد بگیرند؛ بنابراین ابراز قدردانی آنها را از افرادی که در کنارشان زندگی می‌کنند، تشویق کنید و با این کار به زندگی آیندهٔ آنها کمک کنید. همچنین، خوب است که به فرزندان خود بیاموزید که به طور روزمره در خانه کمک کنند و بخشی از وظایف کوچک زندگی خانوادگی را به آنها بسپارید.

5- دغدغه کودک خود را گسترش دهید

بیشتر کودکان به خانواده و دوستان نزدیک خود اهمیت می‌دهند. مهم این است که به کودکان کمک کنید تا در خارج از آن حلقهٔ دوستان و خانوادهٔ نزدیک، احساس همدلی و مراقبت کنند. مثلاً با کودکی از یک کشور دور یا ساده‌تر از آن، کودکی که تازه به کلاس آمده‌است. به فرزندان خود کمک کنید تا در مورد تصمیم‌ها و نحوهٔ تأثیر آنها بر یک جامعه هوشیار باشند و آنها را تشویق کنید تا در مورد دیدگاه‌ها و احساسات افرادی که ممکن است آسیب‌پذیر باشند و به یک دوست نیاز داشته باشند، تأمل کنند.

6- تفکر اخلاقی و درگیر شدن در جامعه را ارتقا دهید

کودکان به طور طبیعی به سؤال‌های اخلاقی علاقه‌مند هستند. صحبت در مورد آنها و درگیر شدن در صورت وجود فرصت، می‌تواند به آنها در یادگیری و رشد کمک کند. با گوش دادن و کمک به کودک برای تفکر و حل معضلات اخلاقی، می‌توانید به او کمک کنید تا یک متفکر اخلاقی شود. فرزندتان را تشویق کنید تا هدفی را که به آن علاقه دارد دنبال کند.

7- هوش هیجانی را توسعه دهید

به فرزندتان کمک کنید تا کنترل خود را به دست آورد و یاد بگیرد که چگونه احساسات خود را مدیریت کند. کودک خود را تشویق کنید که مرتب دربارهٔ احساسات خود صحبت کند، یاد بگیرد که آنها را بشناسد و از راه‌های سازنده با آنها کنار بیاید. اگر متوجه شدید کودک شما در شناسایی احساس خاصی مانند ناامیدی یا ناراحتی دچار مشکل است، برای آن نامی بگذارید و درمورد اینکه چرا چنین احساسی دارد صحبت کنید.

این هفت راهکار، چیزهایی است که همهٔ ما می‌توانیم از آن پیروی کنیم و رفتار کردن براساس آنها را در خانه تشویق کنیم. اگر می‌خواهید به خواندن در این زمینه ادامه دهید و به دنبال نکات خاص‌تری در مورد تربیت یک کودک دلسوز و بااخلاق هستید، ما شما را به خواندن مقاله‌ای از منبع آن درمورد پروژهٔ مشترک مراقبت از خود ترغیب می‌کنیم.