مدرسه کسب و کار

هفته بیست و چهارم بارداری: تغییرات شگفت‌انگیز!

در هفته بیست و چهارم بارداری وزن کودک در حدود ۶۰۰ گرم و قد او بین 25 تا 30 سانتی‌متر است. در این هفته الگوی خواب کودک مشخص‌تر خواهد شد. همان‌طور که قبلا گفتیم احتمالا زمانی که می‌خواهید بخوابید، کودک هوشیار است و لگد می‌زند و در زمان فعالیت شما او استراحت می‌کند.

در این مرحله از بارداری، مادر باید بسیار مراقب باشد چرا که در صورت زایمان زودرس، نوزاد متولد شده در این مرحله نابالغ است و شانس کمتری برای زنده ماندن دارد و به اقدامات بیشتری در بخش نوزادان نیاز دارد.

تغییرات کودک در هفته بیست و چهارم بارداری

در این‌جا در مورد به بیان برخی از نمونه‌های رشد کودک در هفته بیست و چهارم بارداری می‌پردازیم:

  • چشم

چشم‌های نوزاد هنوز بسته است، اما تمام قسمت‌های چشم به جز رنگدانه عنبیه رشد کرده است.

  • فعالیت‌های نوزاد

در هفته بیست و چهارم بارداری، کودک در رحم شروع به حرکت می‌کند. این مساله ممکن است باعث شود نتوانید خواب راحتی داشته باشید. جنین در هفته‌های بیست و چهارم تا بیست و هشتم بارداری فعالیت بیشتری دارد چرا که فضای رحم نسبت به ابعاد کودک به او آزادی حرکتی می‌دهد. با بزرگ‌تر شدن کودک این حرکات کاهش می‌یابد چرا که کودک دیگر فضای کافی برای حرکت نخواهد داشت.

  • رشد مغز و ریه

مغز کودک به سرعت در حال رشد است و ریه‌های او با وجود آن‌که به طور کامل توسعه یافته‌اند هنوز کار نمی‌کنند.

  • پوست

پوست کودک در هفته بیست و چهارم بسیار نازک است به گونه‌ای که رگ‌های خونی، استخوان‌ها و اندام‌های زیر پوست به خوبی قابل مشاهده است. جای نگرانی نیست! در هفته‌های باقیمانده از بارداری پوست او ضخیم‌تر می‌شود. در این هقته از بارداری رنگ پوست او نیز در طیف قرمز تا صورتی قرار دارد.

 

مطالعه این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد:

هفته بیست و پنجم بارداری: حرکات او را احساس کنید!

 

تغییرات مادر در هفته بیست و چهارم بارداری

برخی از مواردی که ممکن است در هفته بیست و چهارم بارداری متوجه آنها شوید عبارتند از:

  • هِموروئید

در بسیاری از موارد، مادر ممکن است با علایم بواسیر یا همورویید مواجه شود که این مساله به دلیل افزایش فشار در ناحیه مقعد است. بهتر است به محض بروز علایم درمان و کنترل آن را شروع کنید. از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید و برای تسکین درد، از حمام آب گرم استفاده کنید. مهمتر از همه، از یبوست جلوگیری کنید.

  • مشکل خواب

همانطور که اشاره کردیم، نوزاد در هفته بیست و چهارم بارداری به سرعت رشد می‌کند. با رشد نوزاد، یافتن موقعیت بدنی مناسب برای خواب راحت دشوار خواهد شد. در این شرایط می‌توانید به پهلو بخوابید یا هنگام خواب یک بالش بین پاهای خود قرار دهید.

  • تغییرات پوستی

مادر از ابتدای هفته بیست و یکم با تغییرات پوستی مواجه می‌شود، اما در هفته بیست و چهارم بارداری این تغییرات محسوس‌تر خواهد بود. در این هفته ممکن است شاهد لکه‌های تیره بر روی صورت خود باشید و ترک‌های پوستی‌تان واضح‌تر شود. نگران نباشید لکه‌های پوستی معمولاً بلافاصله پس از زایمان ناپدید می‌شوند.

 

در هفته بیست و چهارم بارداری احساس درد در ناحیه کشاله ران احتمالا به دلیل درد رباط گرد است و این کاملا طبیعی است. مگر آن‌که درد شدید باشد که در این صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

همه ما می‌دانیم که بارداری یک سفر فوق‌العاده است در عین حال باید بیش از پیش مراقب باشیم. در هفته بیست و چهارم بارداری ممکن است مادر تغییرات زیادی را به دلیل رشد نوزاد تجربه کند؛ بنابراین مراقب خود و کودکتان باشید.

قرارهای بازی کودکان - آوک