وقتی در مطب متخصص زنان و زایمان خود هستید و قرار است برای یک عمر شگفت‌زده شوید، صدای ضربان قلب نه یک نفر، بلکه دو نفر (یا شاید حتی بیشتر!) را می‌شنوید.

اکنون که می‌دانید چند کوچولو در راه دارید، برای آماده شدن چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

هنگام بارداری دوقلو، سه قلو یا چند قلوها بسیار مهم است که اقدامات احتیاطی را انجام دهید، نه فقط برای ایمنی نوزادان بلکه برای خودتان. در ادامه چند دستورالعمل در‌این‌باره آورده شده است.

تغذیه: براساس اعلام دانشگاه اطفال آمریکا، به زنانی که دوقلو باردارند توصیه می‌شود ۱۰۰۰ کالری اضافی در روز مصرف کنند (در مقایسه با ۳۰۰ کالری روزانه). آنها همچنین توصیه می‌کنند که ویتامین‌های قبل از تولد مانند اسیدفولیک، خوردن غذای کافی و مصرف میان‌وعده‌های مکرر را فراموش نکنند، که نه تنها کالری لازم را به بدن می‌رساند بلکه حالت تهوع را نیز کاهش می‌دهد.

آب‌رسانی: آب زیادی بنوشید. این توصیه‌ای است که به همهٔ ما می‌شود اما در زمانی که چندقلو باردارید، حفظ آب بدن بسیار مهم است. جریان خون اضافی و دفع مواد اضافی بدن نوزادان به آن بستگی دارد! اگر با خوردن آب زیاد مجبورید دفعات زیادی به دستشویی بروید، می‌توانید تا حد امکان در طول روز آب بنوشید و در حدود ساعت ۸:۰۰ بعدازظهر آن را متوقف کنید تا در طول شب نیاز نباشد دفعات زیادی از سرویس بهداشتی استفاده کنید.

خواب: حمل بیش از یک نوزاد ممکن است بسیار خسته‌کننده باشد و در سه‌ماههٔ سوم نیز خسته‌کننده‌تر شود. مراقبت از خود بسیار مهم است. برنامه‌ریزی یا رعایت یک برنامهٔ ثابت خواب را در نظر بگیرید.

توجه به جزئیات: چند قلوها اغلب قبل از موعد به دنیا می‌آیند؛ بنابراین مراقب علائم جدید بارداری باشید و آنها را با پزشک مطرح کنید. این نکته‌ای بسیار مهم است. به دنبال تغییر در ترشحات واژن، خونریزی، کمردرد، انقباضات، اسهال، سردرد یا افزایش سریع وزن فوراً به پزشک مراجعه کنید. به آنچه بدنتان و نوزادان به شما می‌گویند توجه کنید.

مراجعه به پزشک: شما باید بیشتر از یک بارداری عادی مراقب باشید و معاینه‌های دوره‌ای را به خصوص در چند هفته آخر افزایش دهید. وقتی چندقلو باردارید احتمال زایمان زودرس بیشتر است، بنابراین پیگیری مهم است.

مراقبت‌های پزشکی واجد شرایط: هنگام انتخاب تیم پزشکی خود، به دنبال متخصصانی باشید که تجربهٔ قبلی در زایمان چند قلوها را دارند. این بدان معناست که آنها به احتمال زیاد منابع و “دانش فنی” برای سلامت هرچه بیشتر بارداری شما را در اختیار دارند.

مراقب خود باشید و از ماجراجویی لذت ببرید!

منابع:


اولیویا مایترت یک روانشناس دارای تحصیلات خردسال و فوق لیسانس در درمان سیستماتیک مختصر است. او یک مربی ذهن آگاهی است که در زمینه درمان اختلالات یادگیری آموزش دیده است. اولیویا ۴ سال را به عنوان معلم پیش دبستانی ، ۳ سال را به عنوان مشاور مدرسه گذراند و کودکان را در زمینه مدیتیشن آموزش می دهد. او یک روان درمانگر خانواده است و از حمایت والدین و معلمان از سراسر جهان در مشارکت اساسی آنها در رشد کودک بسیار هیجان زده است.